HNS tvrdi: ‘Ovako trošimo novac koji zaradimo vlastitim radom i rezultatima koje postižemo’

Foto: snimka zaslona, fah, montaža narod.hr

Nakon što se hrvatska reprezentacija poslije dvije utakmice dodatnih kvalifikacija s Grčkom plasirala na svoje deseto veliko natjecanje stručni komentator HRT-a Joško Jeličić je, između ostaloga, govorio i o financijskim ”aktivnostima” Hrvatskog nogometnog saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Prije svega, osobno mislim da dijelim mišljenje velikog broja ljudi. Znači, kad se spomene HNS, vlada nepovjerenje. To većina misli. Naš nogomet se mora depolitizirati. HNS je u svom mandatu uprihodio veliki novac. Pa 38 milijuna kuna troše na mobitel, znam da tamo fali intelekta, ali opet da se toliki novac ulaže u to… A nemaju sustav gdje će svi ovi mladi talenti biti dio sustava. Niti infrastrukturu. Reprezentacija ima problem igranja na većini stadiona. Ljudi koji vode HNS nisu napravili ništa. Vrijeme je za promjene”, rekao je Jeličić nakon ”ratničke” utakmice u Pireju i uzvrata protiv Grčke koji je završio 0:0. Hrvatska je poslije 4:1 na Maksimiru na stadionu Olympiacosa izdržala sve provokacije grčkih igrača i remijem ostvarila plasman na svoje četvrto veliko nogometno natjecanje.

Koliko je to veliki rezultat recimo kako tako nešto nije uspjelo jednoj Nizozemskoj, reprezentaciji koja je na prošlom SP-u u Brazilu bila treća, a na pretprošlom čak druga.

Jeličić je komentirao novi veliki uspjeh Vatrenih, kojima je i čestitao: ”Mogu se pridružiti čestitkama. Jasno je da smo izašli s mišljenjem ne izgubiti. Potrošili smo se u prvoj utakmici, ali kako je Luka rekao, jako je važno što nismo izgubili. Ovo je bila potvrda onoga što svi znamo da imamo. Pokazali su karakter i zasluženo su u Rusiji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jeličić je konstatirao i kako reprezentacija Hrvatske predvođena sjajnim kapetanom Lukom Modrićem još uvijek na velikim natjecanjima ”nije napravila ništa.”

Dan kasnije nakon velikog trijumfa hrvatskog nogometa Hrvatski nogometni savez odgovorio je Jeličiću, odgovor objavljen na službenim stranicama HNS-a prenosimo u cijelosti:

Iako smatramo sasvim neprimjerenim u trenutku velikog uspjeha hrvatskog nogometa govoriti o računovodstvu, potaknuti promašenim, zločestim i jalnim komentarom HRT-ovog komentatora Joška Jeličića prisiljeni smo objasniti novom “financijskom ekspertu” nacionalne TV kuće što označavaju stavke “intelektualne usluge” ili “usluge telefona, pošte i prijevoza”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da nečiji ego, jal i želja za samopromocijom uistinu ne poznaju granice mogli su se uvjeriti gledatelji HRT-a nakon što se Hrvatska po deseti puta plasirala na veliko natjecanje. Umjesto tom činjenicom, na kojoj Hrvatskoj zavide tolike veće ili bogatije zemlje, stručni komentator HRT-a pokazao je da mu u domenu stručnosti (ne) spada (n)i – računovodstvo.

Pita se tako Joško Jeličić kako je to HNS potrošio 38 milijuna kuna za proračunsku stavku koja se zove “usluge telefona, pošte i prijevoza” i 48 milijuna kuna za proračunsku stavku koja se zove” intelektualne i osobne usluge”.

Naravno, komentator ne zna ili ne želi znati da su nazivi takvih stavki zadani propisom i da obuhvaćaju različite aktivnosti koje su svedene pod taj zajednički naziv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći dio tih troškova, koji se odnosi na stavku “telefon, pošta, prijevoz” tj. skoro 37 milijuna kuna odnosi se na prijevoz i smještaj svih reprezentacija i selekcija Saveza, a njih ima petnaestak. Takav prijevoz uključuje dolazak igrača/ica iz kluba na pripreme reprezentacije i povratak u klub, prijevoz u mjesto odigravanja utakmica (kada se radi o gostujućim utakmicama, to je najčešće zrakoplov), što kod putovanja A reprezentacije znači i unajmljivanje zrakoplova za charter letove. Nije nam jasno kako netko tko je bio profesionalni nogometaš i reprezentativac uopće postavi pitanje troškova smještaja i prijevoza. Kako bi se moglo doći na utakmice (domaće i gostujuće), a da se prethodno ne putuje? Smatra li g. Joško Jeličić da hrvatska A reprezentacija, primjerice, ne zaslužuje vrhunski smještaj tijekom Europskog prvenstva u Francuskoj?

Stavka” intelektualne i osobne usluge” obuhvaća, primjerice, i nagrade igračima i stožeru A reprezentacije za plasmane na velika natjecanja. Tako je u 2016. godini gotovo 32 milijuna kuna isplaćeno upravo onima koji su osigurali Savezu plasman, onima najvažnijima za ostvarene rezultate, a to su igrači i stožer. Smatra li g. Joško Jeličić da oni ne zaslužuju svoj dio nagrade za uspjeh koji su ostvarili?

Pod istu stavku idu i naknade svim izbornicima i trenerima svih hrvatskih selekcija i njihovim stožerima. Ovdje je i naknada za reviziju, a koja je utvrdila da je računovodstvo Saveza u skladu sa svim propisima i računovodstvenim standardima.

Iz navedenog je sasvim jasno da je paušalno iznošenje činjenica i tvrdnji o velikom trošenju HNS-a na “telefon i intelektualne usluge”, uz već poslovično uvredljive opaske “priznatog intelektualca”, zlonamjerno i neznalački, a s ciljem dovođenja javnosti u zabludu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da u HNS-u ima sasvim dovoljno intelekta pokazuje činjenica da uspije uprihoditi iznos koji je naveo komentator, usprkos izrazito otežanoj gospodarskoj situaciji, koja je poznata svim sportskim savezima. Budući da samo oni koji ništa ne znaju misle da sve znaju, što se može primijetiti kod nekih komentara, jasno je da je HNS u svom radu angažirao stručnjake za pojedina područja, a prije svega za treniranje nogometa i vođenje svih reprezentacija, što je i jedna od osnovnih djelatnosti Saveza.

Podsjećamo da je od 12 velikih natjecanja hrvatska reprezentacija izborila njih 10 što ne može biti i nije plod slučajnosti, niti isključivo zasluga igrača i izbornika (iako je njihov udio, bez sumnje, najveći), već valjda i onih za koje komentator navodi da “nisu napravili ništa”.

U sadašnjoj generaciji reprezentativaca samo Ivan Rakitić nije prošao kampove i stručnu selekciju HNS-a, odnosno nije igrao u nekom hrvatskom klubu. Teško je povjerovati da bi igrači prepušteni sami sebi (“obiteljskom treniranju” kako tvrdi stručni komentator), igrajući u HNL koja “ništa ne valja” (a skoro 50% klubova Prve HNL sudjeluje u europskim natjecanjima) i bez odgovarajuće logistike (HNS-ove i klupske ) postizali takve rezultate s reprezentacijom, igrali u najvećim svjetskim klubovima i ostvarivali velike transfere.

A inače, HNS se, za razliku od HRT-a, financira bez sudjelovanja poreznih obveznika, upravo zahvaljujući vlastitom radu i rezultatima koje postiže.

Pravo je, stoga, pitanje – koliko novca hrvatskih poreznih obveznika HRT troši na nogometno-financijsko-računovodstvene intelektualce? Kao i njihovu samopromociju u trenucima kada svjetla pozornice trebaju biti uperena na one koji su to na terenu zaslužili – a to su hrvatski nogometni reprezentativci.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.