Deset hrvatskih medalja bit će nagrađeno iz državnog proračuna s tri milijuna i 168 tisuća kuna.
Prema uredbi o kriterijima za dodjeljivanje državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, tri zlata (Perković, Kolak i Glasnović) spadaju u pojedinačni sport i osvajači će dobiti po 104 tisuće kuna, a članovi njihovih stručnih timova podijelit će po 208 tisuća.
Zlata u momčadskim sportovima – braća Sinković te Fantela i Marenić – sportaši i izbornik dobivaju po 85 tisuća svaki, a stručni tim dijeli 170 tisuća. Vaterpolsko srebro honorirat će se sa 736 tisuća (13 igrača i izbornik po 46 tisuća, stručni tim 92 tisuće), a Stipanović i Martin dobit će po 65 tisuća, dok će njihovi timovi podijeliti 130 tisuća.
Vlašić i Hrgović dobit će 46 tisuća, a timovi dijele 92 tisuće.
U Hrvatskoj na državne nagrade iz ove Uredbe prema posebnom propisu ne plaća se porez na dohodak. Ipak, hrvatskim sportašima su ove nagrade korisne, ali su jednokratne i nedostatne za sve potrebe koje imaju da bi bili tako odlični u svojim sportovima.
Damir Martin otvoreno za narod.hr o čudesnoj utrci u Riju, ulaganju države u sport, Sari Kolak…
“Pričalo se da će ministar povećati nagrade zato što su 2009. zbog krize srezane na 50 posto, tako da je to bilo apsurdno. Sport u Hrvatskoj je nešto najbolje što imamo u svijetu, zamislite nečemu što je najbolje na svijetu vi oduzmete pola nagrade. Ajde da smo deseti, pa da ne valja, pa nam se oduzme. To je utjecalo i na ove tisućinke koje su mi nedostajale. Kao i maloj Sari Kolak – zar je potrebno da njoj drugi sportaši moraju kupovati opremu. Tako je i kod mene, za pripreme bi trebao imati olimpijsku šipku i utege, ja sam to naručio u osmom mjesecu prošle godine, ali naravno da još nije došlo. Radim sa deset godina starim šipkama, na kojima sam u svakom trenu riskirao moguću ozljedu. Improviziram i snalazim se. Najbolja smo zemlja u svijetu, ako gledamo broj medalja i broj stanovnika”, ispričao je Damir Marin za narod.hr i tako potvrdio da je ovo samo tužna hrvatska stvarnost.