Sjećanje na Heysel! Velika tragedija koja je potresla cijeli svijet!

Danas, 29. svibnja obilježava se 30. godišnjica tragedije na stadionu Heysel u Bruxellesu kada je uoči finala Kupa prvaka između Liverpoola i Juventusa poginulo 39 osoba, većinom navijača Juventusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda po broju žrtava nije i najveća takva nesreća, Heysel je sinonim za nogometne tragedije. Unatoč užasnim zbivanjima na stadionu, utakmica je odigrana nakon sat vremena zakašnjenja, a Juventus je predvođen Michelom Platinijem pobijedio 1-0.

Do sukoba navijača Liverpoola i Juventusa je došlo već na ulicama Bruxellesa, a obračun se nastavio na stadionu. Smatra se kako je do incidenata došlo iz osvete navijača Liverpoola koji su godinu dana ranije u Rimu stradali u napadima navijača Rome. Godinu dana kružile su glasine da Liverpoolovi huligani Talijanima spremaju osvetu za rimske događaje. Nažalost, glasine su se i obistinile.

Engleski huligani su prvo bocama i raketama napali suparničke navijače. Sukob je eskalirao kada je veća grupa Liverpoolovih navijača preskočila i probila zaštitnu ogradu. Bježeći pred njima, Juventusovi navijači su nagrnuli na vanjski zid stadiona, koji se pod njihovom težinom srušio. Poginulo je 39 ljudi, među njima i 32 Talijana, a više od 500 osoba je bilo ozlijeđeno. Na drugom kraju stadiona navijači Juventusa su krenuli u odmazdu i sukobili su se s policijom koja im se ispriječila na putu. Sukob je trajao više od dva sata, čak i nakon što je utakmica počela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ono što se dogodilo tog 29. svibnja 1985. godine nitko nije odgovarao, barem kada je u pitanju organizator, UEFA, policija ili ljudi koji su bili zaduženi za sigurnost na stadionu. Engleski huligani proglašeni su najvećim krivcima, a engleski klubovi su dobili zabranu natjecanja u UEFA-inim kupovima iduće tri godine, a Liverpool pet godina. Kako su vijesti o huliganskim divljanjima u Engleskoj i dalje pristizale, kazna je produljena, tako da su se engleski klubovi opet uključili u UEFA-ina natjecanja tek u sezoni 1990/91.

Engleski mediji su tragediju na Heyselu prozvali ‘Danom kada je nogomet umro’, a tadašnja premijerka Margaret Thatcher pokrenula je ‘rat’ protiv huligana. Kazne su znatno postrožene, zatvor za huliganske ispade je postajao automatski, policiji su proširene ovlasti, a uslijedile su i zabrane posjeta utakmicama.

“Bio je to jedan od trenutaka velike nacionalne sramote,” smatra profesor John Williams sa sveučilišta Leicester i jedan od britanski vodećih stručnjaka za ponašanje navijača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset godina nakon tragedije obnovljeni Heysel je ponovo otvoren, ali danas nosi ime belgijskog kralja Baudouina. Trenutačno se u Belgiji vodi rasprava oko rušenja stadiona i gradnje novog u blizini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.