Sportska ili ratna terminologija: ‘Osamnaest srpskih ratnika’ u Hrvatskoj na Europskom prvenstvu?

Foto: Snimka zaslona

Rukometna reprezentacija Srbije izborila je plasman na Europsko rukometno prvenstvo koje se za nekoliko mjeseci igra u Hrvatskoj, svojim izjavama izbornik reprezentacije spomenute države, Jovica Cvetković, ne prestaje skandalizirati dio javnosti. Naravno, ima i onih koje on oduševljava ”ratnom terminologijom”, takvi su pretežno u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vodit ću 18 ratnika u Hrvatsku. Moramo imati takve rukometaše, moramo biti takvi, ratnici… Kada kažem ratnike, mislim na one koji će biti odlučni ispuniti sve postavljene zadatke pred njih. Takve ću jedino voditi na EP”, izjavio je bivši rukometaš Jovica Cvetković na tiskovnoj konferenciji u Beogradu. Dok jedni tvrde kako se radi o pokušaju motivacije i sportskoj terminologiji, drugi osuđuju ovakve ”teške” riječi uspoređujući ih s ratnom terminologijom kakvu smo imali prilike iz Beograda slušati, vidjeti, a na kraju osjetiti na vlastitoj koži ovdje u Hrvatskoj tijekom agresivnih ratova velikosrpske politike Slobodana Miloševića i njegovih saveznika Šešelja, Vučića, Nikolića…

Inače, Srbi su optimistični kada je u pitanju Europsko rukometno prvenstvo, iako su u skupini s daleko uspješnijom hrvatskom reprezentacijom. Glede ”ratnika”, kad već srpski izbornik govori ”ratnom terminologijom” možda je ipak zaboravio na jednu činjenicu. Naime, Hrvati su navikli gledati leđa srpskim ”ratnicima”, i to ne jednom.

Također, Srbi su u dvoje prijateljske utakmice protiv Austrije ostvarili remi i pobjedu, tako da je optimizam na vrhuncu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Molimo Boga da igrači ostanu zdravi za okupljanje u prosincu. Razmišljamo i o Svjetskom prvenstvu i Olimpijski igrama, koji su konačni cilj”, poruka je Jovice Cvetkovića.

Podsjetimo, izabranici Line Červara 12. siječnja u 18.15 u Spaladium Areni, otvaraju Europsko prvenstvo utakmicom protiv Srbije. Ne treba ni reći da su uvijek utakmice te dvije reprezentacije, bez obzira o kojem se sportu radilo, prepune tenzija te naboja, sve kao posljedica velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku prije dvadeset i pet godina, tim prije što Srbija još uvijek nije platila ratnu odštetu Hrvatskoj.

Skupina A (Split): 1. Hrvatska 2. Švedska 3. Srbija 4. Island.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina B (Poreč): 1. Francuska 2. Bjelorusija 3. Norveška 4. Austrija.

Skupina C (Zagreb): 1. Njemačka 2. Makedonija 3. Crna Gora 4. Slovenija.

Skupina D (Varaždin): 1. Španjolska 2. Danska 3. Češka 4. Mađarska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.