Neviđeni i brutalni napad na policajce koji su sinoć osiguravali kolonu navijača Hajduka na autocesti A1 u kojem je 20-tak policajaca ozlijeđeno, a u opasnosti su bili i građani koji su se zatekli na odmorištu Desinec te je postojala opasnost i za samu benzinsku crpku, Dražen Lalić, sociolog, profesor s Fakulteta političkih znanosti vidi kako incident ”uvjetovan situacijom”.
Policija je Mamićevska?!
Lalić koji predaje mladim studentima, našao je razumijevanje za brutalan napad na policiju od strane navijača Hajduka koji pripadaju navijačkoj skupini Torcida jer je, kaže profesor Lalić za N1, policija na stadionima Mamićevska.
U drugoj rečenici ipak dodaje da je protiv svakog oblika nasilja. Napomenuo je i da je policija Torcidine navijače zadržavala i nije ih puštala na stadion.’ Ne zna što se točno događalo, ali kaže da je lako zamisliti rađanje frustracije kod mladića koji idu na utakmicu, plate put, a onda ih policija zadrži, ne da im vode i hrane par sati. Uz malo alkohola ili opijata, lako nastane frustracije’, dodaje Lalić.
Kaže da je ‘korištenje hladnog oružja, kao i vatrenog, dio folklora policije i navijača’.
Lalić je ove paušalne izjave i zaključke davao i prije nego li su se oglasile sve nadležne službe oko ovog događaja. Što mu znači točno Mamićeva policija nije precizirao, a na N1 ga nitko nije to niti tražio.
U svakom slučaju, opravdanja za sinoćnji užas na autocesti A1, zbog kojeg je i dio autoceste A1 u smjeru mora bio zatvoren od subote od 21:45 sati do nedjelje prijepodne, nema.
Više je o detaljima ali i transparentima koje Lalić navodi kako razlog nezadovoljstva Torcidaša, na konferenciji za medije u nedjelju popodne otkrila policija.
Policija o transparentima i Mamićevoj policiji
‘Iz medija uočavamo da se kao potencijalni problem događaja u Desincu navodi nemogućnost ulaska navijača s transparentima na stadion. Prije četiri dana je organizator utakmice javio navijačima proceduru ulaska s transparentima. Potrebno je bilo prije utakmice donijeti transparent na pregled, no navijači Hajduka su se na to oglušili i htjeli direktno ući na stadion. Policija je tu samo u ulozi osiguranja i provedbe odluka organizatora, tako da to nema veze s policijom. Nakon neodobravanja ulaska s transparentima svi navijači Hajduka ostali su izvan stadiona i u jednom trenutku izrazili želju da krenu za Split. Organizirali smo kolonu. Cijela trasa do Splita bila je osigurana, rekao je zamjenik glavnog ravnatelja policije za opću sigurnost Damir Barić.
Volio bih još naglasiti, ima različitih napisa u medijima, poput onih da je sinoć postupala Mamićeva policija. To smatramo krajnje uvredljivim, posebno kad imamo 20-ak ozlijeđenih službenika.
Policija je sinoć radila svoj posao u cilju zaštite javnog reda i mira, ali i zaštite života svih. Napad je izvršen i raketama, a znate što znači otvoreni plamen na benzinskoj postaji, zamislite da je došlo do zapaljenja i eksplozije na benzinskoj postaji. Stavite to u prvi plan, to je najvažnije, kakva je to bila opasnost za sve u okolici’, zaključio je zamjenik glavnog ravnatelja policije za opću sigurnost Barić.
Lalić radio za Sorosa pa pisao za Večernji kako Soros nije protivnik hrvatske samostalnosti
Dražen Lalić je inače bio član Upravnog odbora Instituta otvorenog društva Hrvatska 2004.godine. Zanimljivo, isti je Lalić 2018. godine za Večernji list napisao nekritički tekst u kojem tobože objašnjava zašto se Soros našao na udaru desnice.
”Neki naši politički akteri su dali, a pojedini i još uvijek daju znatne priloge antisorosevskoj histeriji. Sredinom i u drugoj polovini 90-ih, kad je aktivnost Instituta Otvoreno društvo u Hrvatskoj bila najintenzivnija, najžešće kritike Sorosu i toj zakladi upućivao je predsjednik Republike”, piše Lalić te dodaje kako Tuđmanov govor o ”crvenim, zelenim i žutim vragovima” održan po povratku s prvoga liječenja iz SAD-a u Zračnoj luci Pleso 23. studenoga 1996. sadrži neistine.
Lalić ide toliko daleko da eksplicitno tvrdi kako ”Soros zasigurno nije protivnik hrvatske slobode i samostalnosti”, no tri godine nakon toga Lalićevih tvrdnji, portal Narod.hr otkriva da je Sorosevo Otvoreno društvo u Hrvatskoj 2000. u svojim strateškim planovima ustvrdilo kako je iluzija da je Hrvatska suverena nacionalna država ili da će to postati. Uz to, vrijedi podsjetiti da je Tomaševićevu udrugu Institut za političku ekologiju, snažno financijski i logistički podržalo upravo Otvoreno društvo, a da je u prostorijama iste te udruge dogovoren nastanak stranke Zagreb je naš.
Godine 2012. je pokušao postati članom Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, ali nije uspio. Prilikom kandidature za funkciju u tom tijelu izjavio je da ”civilno društvo mora sadržavati svoju kontrolnu i konfliktnu dimenziju, i to ponajprije prema vlasti, inače se gubi njegov smisao nezavisnoga promotora općeg dobra”.
Sara Lalić – članica Centra za mirovne studije
Sara Lalić, inače kćer navodno nepristranog analitičara Dražena Lalića je aktivistica Centra za mirovne studije (CMS) u kojem je su ključnu ulogu godinama imali Sandra Benčić i Gordan Bosanac, danas važni članovi stranke Možemo.
Ona je 2014. bila voditeljica programa Borba protiv rasizma, ksenofobije i etničkog ekskluzivizma, a 2018. je bila u Upravnom odboru CMS-a. Ta nevladina organizacija također je jedan od osnivača Documete Vesne Teršelič, a uz Centar za građanske inicijative Poreč, Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP Zorana Pusića), Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Documentu-Centar za suočavanje s prošlošću i udrugu Terra, suosnivali su i zakladu Solidarna.
Inače, Centar za mirovne studije (CMS) se našao u sukobu interesa jer je kao član Radne skupine uvrstio svojih 6 aktivnosti u Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije 2016. – 2021., a na to je 2017. upozorio tadašnji ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier na sjednici Odbora za europske poslove.
Inače Domovinski pokret je do sada objavio popis 40 organizacija civilnog društva koje su prema njihovim tvrdnjama, između 2013. i 2020. godine uprihodile preko 500.000.000 kuna. Među njima se nalazi i Centar za mirovne studije s uprihođenih 42.624.246 kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.