Američki Senat potvrdio suca Vrhovnog suca Neila Gorsucha – evo tko je on!

Foto: fah

Američki Senat koji ima republikansku većinu potvrdio je u petak suca Neila Gorsucha za devetog suca Vrhovnog suda, čime je taj kandidat predsjednika Donalda Trumpa ponovno doveo do prevage konzervativnih sudaca u 9-članom najvišem američkom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovo imenovanje u Senatu potvrđeno je s 54 glasa za i 45 protiv.

Od 52 republikanca i 48 demokrata koliko ih ima Senat, svi su republikanci glasovali za Gorsucha, a priključila su im se i trojica demokrata. Jedan republikanac nije glasovao.

S obzirom na blokadu imenovanja devetog suca, republikanska većina promijenila je u četvrtak pravilo Senata i odsad ne treba više kvalificirana većina od njih 60 da bi se imenovao neki sudac već samo obična većina od 51 senatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neil Gorsuch (49) deveti je član Vrhovnog suda koji je došao na upražnjeno mjesto nakon smrti Antonina Scalie koji je umro 13. veljače prošle godine.

Bit će jedan od petorice konzervativnih sudaca, uz četvoricu liberalnih, a prisegu će vjerojatno položiti sljedeći tjedan.

Imenovanje u Vrhovni sud je doživotna funkcija a potvrdom Neila Gorsucha završava najdulje razdoblje bez suca od 1862.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vođa senatske većine Mitch McConnell rekao je da će novi sudac dati izniman doprinos sudu, dok je demokratski senatski čelnik Chuck Schumer kazao da bi njime sud mogao “postati naklonjeniji korporacijama, te favorizirati poslodavce i posebne interese ispred radničke Amerike”.

Gorsuchovo imenovanje je velika pobjeda za Trumpa

“Proces imenovanja suca Gorsucha jedan je najtransparentnijih u povijesti, a njegov integritet, intelekt i poznata neovisnost u donošenju odluka čini ga savršenim izborom na najviši sud”, priopćio je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je ovo imenovanje bilo važno za aktualnu administraciju potvrđuje i to što je današnjim glasanjem osobno predsjedao američki potpredsjednik Mike Pence.

Tko je sudac Gorsuch?

Gorsuchov životopis je impresivan, diplomirao je na Columbiji i Harvardu gdje je pravo studirao s Barackom Obamom. Filozofiju i pravo doktorirao je na Oxfordu.

Gorsuch ima 49 godina i mogao bi desetljećima utjecati na američko pravosuđe. On je najmlađi kandidat za Vrhovni sud otkad je republikanski predsjednik George H.W. Bush 1991. izabrao Clarencea Thomasa koji je tada imao 43 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savezna administracija Gorsuchu je poznati teritorij jer mu je majka Anne Burford bila na čelu američke agencije za zaštitu okoliša u prvom mandatu Ronalda Reagana.

Poznat mu je i Vrhovni sud jer je radio kao pripravnik dvojice sudaca, uključujući Anthonyja Kennedyja, danas 80-godišnjaka koji je još uvijek njegov član. Današnjom potvrdom Gorsuch je postao prvi pripravnik koji se pridružio svom bivšem šefu u Vrhovnom sudu.

Gorsuch će dodati i malo geografske i vjerske raznolikosti u Vrhovni sud. Bit će jedini sudac koji nije sa istočne ili zapadne obale i jedini protestant. U Vrhovnom sudu sada sjedi petero katolika i troje Židova.

Analitičari smatraju Gorsucha pravnikom sličnim Scaliji, koji je umro u veljači prošle godine.

Scalia, kojega je Gorsuch nazvao “lavom zakona”, nije bio poznat samo po svojem konzervatizmu nego i po tzv. izvornom tumačenju američkog Ustava, odnosno onako kako su ga zamislili onodobni zakonodavci.

Vrhovni sud u Washingtonu najviše je pravosudno tijelo u SAD-u. Ima devet sudaca s doživotnim mandatom, koje imenuje predsjednik SAD-a, a potvrđuje Senat. Trenutno u Vrhovnom sudu sjedi osam sudaca, četvero konzervativaca i četvero liberala. Pobačaj, kontrola oružja i istospolni brak samo su neka od pitanja u kojima je Vrhovni sud konačni arbitar i kroz koji su lijevo-liberalne struje uvodile ono što je njima odgovaralo.

> Demokratsko-republikanski rat u Senatu SAD-a zbog suca Gorsucha

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.