Predsjedništvo Matice hrvatske na svojoj je elektroničkoj sjednici 10. veljače 2022. jednoglasno usvojilo apel liderima svijeta o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini. Apel je Matica hrvatska uputila američkom predsjedniku Joeu Bidenu, predsjedniku Francuske Republike Emmanuelu Macronu, ujedno zemlje predsjedateljice EU, zatim kancelaru Savezne Republike Njemačke Olafu Scholzu, Njegovoj Svetosti papi Franji i glavnom tajniku Ujedinjenih naroda Antóniu Guterresu.
Njihov poziv prenosimo u cijelosti:
Poštovani lideri svijeta,
obraćamo se vama, vodećim osobama demokratskoga svijeta, koji svojim odlukama i
djelovanjem možete utjecati na sudbinu Europe i čitavog čovječanstva. U ovom času presudnom za mir na istoku Europe obraćamo vam se apelom za ravnopravan položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini. Vjerujemo da svojim autoritetom i svojom funkcijom možete utjecati da jedan narod u Bosni i Hercegovini ne izgubi svoju konstitutivnost i ravnopravnost, da ne bude doveden na rub nestanka u zemlji u kojoj živi već više od tisućljeća.
Inzistiramo da Hrvati sami u BiH biraju svoje predstavnike u Domove naroda i člana
Predsjedništva, te da se niti jedna važna odluka ne može donijeti bez konsenzusa sva tri
ravnopravna naroda. To im jamči Daytonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine,
čije bi neprovođenje dovelo današnju Bosnu i Hercegovinu na rub opstanka. Kao najstarija hrvatska kulturna ustanova osnovana na današnji dan prije 180 godina okupljamo Hrvate u Hrvatskoj i izvan nje i promičemo hrvatski identitet i kulturu, zalažemo se za mir, toleranciju i suradnju među narodima.
Pozivamo vas da svojim autoritetom, odlukama i djelovanjem pomognete da se Bosna i
Hercegovina preobrazi u zemlju ravnopravnih naroda i građana, da se toj zemlji otvori i
osigura put prema europskim i euroatlantskim integracijama. Samo na taj način može se
zajamčiti stabilnost Bosne i Hercegovine i šireg područja jugoistoka Europe. – zaključili su na kraju u apelu.
Još uvijek bez dogovora
Podsjetimo, opći izbori u BiH trebaju se održati u listopadu, a izborno povjerenstvo mora ih raspisati najkasnije do 5. svibnja. Prije toga bi se u parlamentu BiH morale usvojiti izmjene izbornog zakona i djelomično promijeniti ustav da bi se rješenja o kojima se političari dogovore mogla primijeniti u novom izbornom ciklusu.
>Pregovori hrvatske i bošnjačke strane o izbornom zakonu zasad bez ikakvih rezultata
Za promjene izbornog zakona potrebna je natpolovična većina zastupnika u Zastupničkom domu no ustav se može promijeniti jedino uz dvotrećinsku zastupničku potporu pa je nužno da uz HDZ BiH i SDA u tome sudjeluje i dio oporbenih stranaka.
Političke stranke iz Republike Srpske nisu sudjelovale u pregovorima uz obrazloženje kako je izborna reforma stvar dogovora Hrvata i Bošnjaka, jer se prvenstveno odnosi na Federaciju BiH.
Izvor: narod.hr