Assange odlazi kući u Australiju nakon što je u SAD-u priznao krivnju

Assange
Foto: FaH

Osnivač WikiLeaksa, Julian Assange izašao je u srijedu na slobodu sa suda na teritoriju američkog pacifičkog otočja Saipan. I to nakon što je priznao krivnju za kršenje američkog zakona o špijunaži, u dogovoru koji mu je omogućio da ode ravno kući u Australiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovim oslobađanjem završava 14-ogodišnja pravna saga u kojoj je Assange proveo više od pet godina u britanskom zatvoru visoke sigurnosti i sedam godina u azilu u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu, boreći se protiv izručenja u SAD, gdje se suočio s 18 kaznenih prijava.

Tijekom trosatnog saslušanja Assange se izjasnio krivim po jednoj točki optužnice za urotu za dobivanje i otkrivanje povjerljivih dokumenata nacionalne obrane. No rekao je da je vjerovao da prvi amandman američkog ustava, koji štiti slobodu govora, štiti njegove aktivnosti.

– Radeći kao novinar poticao sam svoj izvor da pruži informacije za koje je rečeno da su povjerljive kako bi te informacije mogao objaviti. Vjerovao sam da Prvi amandman štiti tu aktivnost, ali prihvaćam da je to kršenje zakona o špijunaži, rekao je sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Assange pred izručenjem SAD-u: U kojoj mjeri se njegov rad može nazvati novinarstvom?

Američka sutkinja: ”Vjerujemo da Assange nikada nije trebao biti optužen”

Glavna sutkinja američkog okruga Ramona V. Manglona prihvatila je njegovo priznanje krivnje i pustila ga na slobodu zbog vremena koje je već odslužio u britanskom zatvoru, prenosi HRT.

– Čvrsto vjerujemo da Assange nikada nije trebao biti optužen prema Zakonu o špijunaži i da je sudjelovao u (jednoj) praksi koju novinari obavljaju svaki dan, rekao je njegov američki odvjetnik Barry Pollack novinarima ispred suda. Rad WikiLeaksa će se nastaviti, rekao je.

Njegova britanska i australska odvjetnica, Jennifer Robinson, zahvalila je australskoj vladi na godinama diplomacije kako bi se osiguralo Assangeovo oslobađanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Veliko je olakšanje Julianu Assangeu, njegovoj obitelji, njegovim prijateljima, njegovim pristašama i nama i svima koji vjeruju u slobodu govora diljem svijeta da se on sada može vratiti kući u Australiju i ponovno se ujediniti sa svojom obitelji, rekla je.

Na putu prema Australiji

Assange (52) je napustio sud prolazeći kroz gomilu TV kamera i fotografa ne odgovarajući na pitanja, a zatim je mahnuo dok je ulazio u bijeli SUV. Sa Saipana je privatnim avionom krenuo prema australskoj prijestolnici Canberri, gdje bi trebao sletjeti oko 19.30 sati. (0930 GMT).

– Američko područje u zapadnom Pacifiku odabrano je zbog njegovog protivljenja putovanju u kopneni dio SAD-a i zbog njegove blizine Australiji, rekli su tužitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci medija iz cijelog svijeta nazočili su ročištu, a brojni njihovi predstavnici okupili su se ispred sudnice. Medijima nije bilo dopušteno u sudnici da snimaju ročište.

– Gledam ovo i razmišljam kako su njegova osjetila preopterećena, hodajući kroz novinarsku gužvu nakon godina četiri zida njegove visoko sigurnosne zatvorske ćelije Belmarsh, rekla je Stella Assange, supruga osnivača WikiLeaksa na platformi društvenih medija X.

>Švedska istražuje dokaze u Assangeovom slučaju: Zasad neće izdati istražni nalog

Duga saga

Assange je proveo više od pet godina u jednom, po riječima sutkinje, najtežih britanskih zatvora i sedam godina u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu dok se borio protiv optužbi za seksualne zločine u Švedskoj i protiv izručenja SAD-u.

Dok je boravio u veleposlanstvu, dobio je dva sina sa svojom partnericom Stellom, koja mu je bila jedna od odvjetnica. Vjenčali su se 2022. godine u londonskom zatvoru Belmarsh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Assangeove pristaše vide ga kao žrtvu jer je razotkrio nedjela SAD-a i potencijalne zločine, uključujući sukobe u Afganistanu i Iraku. Washington je rekao da je objavljivanje tajnih dokumenata dovelo u opasnost živote.

Australska vlada se zalagala za njegovo oslobađanje i nekoliko je puta pokrenula to pitanje pred Sjedinjenim Državama.

Australski premijer Albanese pozdravio povratak osnivača WikiLeaksa

Australski premijer Anthony Albanese komentirao je povratak Juliana Assangea u Australiju, rekavši da je “zadovoljan” što je osnivač WikiLeaksa na putu da se “ponovno okupi sa svojom obitelji”. Albanese je u izjavi potvrdio da je “Julian Assange na putu kući u Australiju”.

– Tijekom dvije godine otkako smo preuzeli dužnost, moja se vlada angažirala i zagovarala, uključujući i na razini čelnika, da se to riješi. Iskoristili smo sve odgovarajuće kanale, ovaj ishod je proizvod pažljivog, strpljivog i odlučnog rada. Rad na koji sam jako ponosan, dodao je.

>Švedsko tužiteljstvo ponovno će pokrenuti istragu protiv Assangea

Australski premijer rekao je da će australska savezna vlada Assangeu nastaviti pružati konzularnu pomoć dok se bude prilagođavao životu u Australiji.

Ovako izgleda zauzimanje za Australce diljem svijeta, rekao je Albanese. To znači obaviti posao, postići rezultate i ishode. Imati odlučnost da ostanemo na tom pravcu i jako sam zadovoljan što je ovom prilikom ovo bio uspješan ishod za koji vjerujem da je velika većina Australaca željela vidjeti, rekao je Albanese.

Premijer je također zahvalio australskom veleposlaniku u SAD-u, Kevinu Ruddu, i britanskom visokom povjereniku za Australiju Stephenu Smithu, koji su obojica putovali s 52-ogodišnjim Assangeom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.