Australija: Zbog 200-tinjak zaraženih nametnuta karantena i poslana vojska na ulice Sydneyja

Australija
epa09380842 New South Wales police patrol George St in front of the Sydney Town Hall in anticipation of an anti-lockdown rally in Sydney, New South Wales, Australia, 31 July 2021. EPA/MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Vlasti u Australiji protiv novih prosvjeda prijete policijom i vojskom. Cijela zemlja danas broji 216 novozaraženih

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto otvaranja koje se očekivalo ovih dana, uvedene su još strože mjere koje će trajati mjesec dana, ali najavljeni prosvjedi ipak su izostali.

Cijela zemlja u subotu je brojala 216 novozaraženih, dovoljno za zabranu odlaska na posao, vožnju javnim prijevozom i obvezne maske i na otvorenom, prenosi RTL.

Tisuću policajaca na ulicama Sydneyja patrolira s jednom porukom neposlušnim građanima: Bit ćete uhićeni

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mick Fuller, policijski komesar Novog Južnog Walesa:

“Svatko koga ne budemo mogli identificirati, bit će ili uhićen ili kažnjen. Ne radi se samo o nedozvoljenom prosvjedu, nego o ugrožavanju života drugih ljudi.”

Tako australska policija pokušava spriječiti najavljene prosvjede protiv lockdowna, poput onih prije nekoliko dana. Iako je taj grad već pet tjedana zatvoren, stižu su još strože mjere koje će trajati do kraja kolovoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U trgovinu se ne smije osim u radijusu do deset kilometara od kuće, svako kretanje koje nije rekreacija ili neophodna skrb, zabranjena je. Javni prijevoz u pojedinim gradovima potpuno je ukinut, a taksisti moraju platiti i do 100 tisuća dolara ako voze u poslovno središte Sydneyja od devet do 15 sati.

Dr. Kerry Chant, glavna epidemiologinja u Novom Južnom Walesu tvrdi:

“Previše je zaraženih u okrugu. Ne možemo dozvoliti ljudima da odlaze na posao. Treba nam vrlo, vrlo čvrst lockdown.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to sve jer ondje imaju 210 novih slučajeva. Cijeli kontinent 216. Šestero zaraženih je u Queenslandu, a sve ih je zarazio jedan srednjoškolac. Ovo je reakcija Stevena Milesa, zamjenika premijera Queenslanda:

“Moramo udariti jako i odmah! Od danas od 16 sati 11 lokalnih uprava koje trenutno imaju obvezno nošenje maski ulaze u karantenu. Ovo će biti najstroži ‘lockdown’ koji smo ikad imali.”

Jedine gužve su u centrima za testiranje, a testira se masovno i stalno – i na punktovima za cijepljenje – a cijepljeno je svega 17 posto stanovništva. Plan je do kraja godine dostići 70 posto, no zainteresiranost je očito mala.

Oko 13 milijuna Australaca, polovina ukupnog stanovništva je praktički u karanteni. Australija je do sada imala nešto više od 34.000 zaraženih i 924 smrtna slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Militarizacija zdravstva

Inače, tijekom petka i subote grad su nadlijetali policijski helikopteri koji su palili sirene čim su vidjeli nekoga na cesti i preko razglasa upozoravali ljude da se pridržavaju pravila.

Koliko je cijela situacija otišlo daleko, dokazuje činjenica da je u Sydney jučer stiglo oko stotinu vojnika. Oni će tijekom vikenda odraditi treninge i u ponedjeljak preuzeti ulice grada, prenosi Jutarnji list.

Mjerama su najteže pogođena radnička naselja u zapadnom predgrađu Sydneyja gdje živi dva milijuna ljudi. Ti dijelovi grada su ujedno i najsiromašniji, a tamošnji stanovnici kritiziraju vlast da su restrikcije kod njih puno strože nego u bogatijim dijelovima grada.

“Umrijet ćemo od gladi, ne možemo platiti najam stana, a još nam zabranjuju raditi. I na kraju cijele priče, oni pošalju vojsku na nas. Najblaže rečeno, ljudima se to neće svidjeti”, rekao je Steve Christou, lokalni gradonačelnik.

Amnesty International optužio je vlasti i policiju savezne države Australije, New South Wales gdje živi gotovo 7 milijuna Australaca, da provode “militarizaciju krize zdravstva”.

I skupina za ljudska prava Australian Lawyers Alliance nazvala je najavljeno raspoređivanje  vojske  “zabrinjavajućom upotrebom” vojske u liberalnoj demokraciji.

Lockdown koji je na snazi najmanje do 28. kolovoza brani ljudima da izlaze iz kuće osim zbog obavljanja nužne tjelovježbe, kupovine, pružanja skrbi nemoćnima i sličnih neodgodivih razloga.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.