BiH: Ni 29 godina od pokolja nad Hrvatima u Buhinim kućama nitko nije procesuiran

buhine kuće
Foto: Snimka zaslona

Obitelji žrtava i okupljeni upozorili su u ponedjeljak kako niti nakon 29 godina nisu procesuirani odgovorni za ratni zločin – pokolj nad 36 hrvatskih vojnika i civila među kojima je bilo i dvogodišnje dijete u mjestu Buhinim kućama u središnjoj Bosni, kojega su počinili pripadnici bošnjačke Armije BiH i mudžahedini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zločini Armije BiH i mudžahedina nad Hrvatima Srednje Bosne – Buhine Kuće

Mimohodom od naselja Buhinih Kuća kod Viteza do mjesnog groblja Topala odana je počast ubijenim Hrvatima. Ispred spomen obilježja položeni su vijenci, zapaljene svijeće i pročitana su imena svih poginulih. Misu je predvodio župnik fra Velimir Bavrka.

Predsjednica Udruge obitelji nestalih i poginulih branitelja središnje Bosne Ljubica Garić upozorila je da nitko od počinitelja niti nalogodavaca masakra u Buhinim kućama nije odgovarao pred zakonom. Izrazila je bojazan kako se pravda neće ostvariti.

“Treba provesti pravdu radi budućih generacija. Ali bojim se da se to neće dogoditi. Prošlo je 29 godina i do sada nema ničega”, rekla je Garić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastrašivanje potencijalnih svjedoka

Upozorila je i da se potencijalne hrvatske svjedoke ovoga zločina zastrašuje tako da ih se nakon davanja iskaza poziva pred pravosudne institucije u BiH sumnjičeći ih za ratne zločine. Podsjetila je kako su Hrvati u Buhinim kućama ubijeni na svojim kućnim pragovima.

Monstruozan pokolj

Pripadnici bošnjačke vojske ARBiH 9. siječnja 1994. godine počinile su monstruozan pokolj nad Hrvatima u Buhinim Kućama kod Viteza.

Jedan od najtežih dana obrane Viteza, ali i cijele Lašvanske doline, je 9. siječanj 1994.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmlađa žrtva bio je dvogodišnji Danijel Grbavac koji je ubijen u naručju oca koji je bježao ispred napadača. Neposredno prije toga iz vatrenog oružja ubijena je i njegova majka Ankica.

Tada su u ranim jutarnjim satima, pod okriljem maglovite i vrlo hladne noći, pripadnici elitnih postrojbi Armije BiH i MUP-a probile crte obrane Prve bojne Viteške brigade HVO-a, upali u viteško prigradsko naselje Buhine Kuće i napravili pokolj. Ubijeno je i masakrirano 27 vojnika i civila, a među njima je bilo žena i staraca, podsjeća Nedjelja.ba.

Time je presječena prometnica Vitez – Busovača, a krajnji cilj bio je spojiti se sa snagama u Vraniskoj, udaljenoj od Buhinih Kuća manje od 1 000 metara i tako Lašvansku dolinu presjeći na dva dijela te obranu tog područja dovesti u bezizlaznu situaciju. Da bi se u tomu i uspjelo istovremeno su na još nekoliko mjesta napali crte obrane Viteza. Između ostalih, u tim su borbama poginuli istaknuti pripadnici HVO-a, članovi zapovjedništva Treće bojne Viteške brigade, Dragan Grabovac Galeša i Željko Matković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, 14. veljače, nakon svakodnevnih borbi, pripadnici HVO-a su oslobodili Buhine Kuće, kada se u potpunosti vidio razmjer strašnog zločina koji su 9. siječnja počinili pripadnici Armije BiH i MUP-a. U borbama za oslobađanje Buhinih Kuća 14. veljače teško je ranjen, a dan kasnije je preminuo bolnici Dr. fra Mato Nikolić u Novoj Biloj, istaknuti zapovjednik, bojnik Jozo Plavčić Đokac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlogodišnji prilog Radiotelevizija Herceg-Bosne o 28. godišnjici pokolja u Buhinim kućama:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.