BiH: Premijer i ministar demantiraju ocjene o terorističkoj opasnosti

Foto: fah

Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić i ministar sigurnosti te zemlje Dragan Mektić u utorak su odbacili kao paušalne i neutemeljene tvrdnje da u BiH postoje tisuće radikaliziranih osoba koje mogu predstavljati terorističku prijetnju ali su odbili otkriti brojke kojima raspolažu njihove policijske agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon redovitog sastanka s čelnicima policijskih službi i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) održanog u Sarajevu predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić novinarima je kazao kako je najvažnija tema bila analiza sigurnosnog stanja s posebnim naglaskom na pitanja terorizma i ekstremizma a sve to je koincidiralo s “izjavama dužnosnika iz regije i Europske unije”.

“Naše službe ne raspolažu podacima da u BiH ima pet ili deset tisuća radikaliziranih osoba. Ako netko ima takve podatke onda ih pozivamo, a posebice naše susjede, da takve podatke dostave našim službama”, kazao je Zvizdić ne nije spominjući izravno hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović. Dodao je kako su takve izjave prije svega političke naravi.

Istaknuo je kako je najbolji dokaz o tome kakvo je stanje u BiH činjenica da od 143 teroristička djela iza kojih stoji tzv. Islamska država i koji su počinjeni u 23 zemlje svijeta niti u jednom nije sudjelovao nitko tko je na bilo koji način povezan s BiH. To, kako ističe Zvizdić, jasno demantira tvrdnje o BiH kao mogućoj bazi terorizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U BiH se ne vijore zastave IS-a. To je paušalna ocjena izrečena u sklopu predizbornih aktivnosti”, kazao je Zvizdić aludirajući na tvrdnje češkog predsjednika Milloša Zemana.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH je ustvrdio kako opasnost od terorizma nije ništa veća u njegovoj zemlji nego u Hrvatskoj ili Srbiji a dužnosnike iz susjednih zemalja pozvao je da prestanu iznositi izjave kojima šire uznemirenost a istodobno nanose i političku i gospodarsku štetu BiH.

Dodao je da je u svemu najvažnije to da sigurnosne službe BiH surađuju sa službama iz drugih država regije i tu je suradnju ocijenio odličnom. Upravo stoga iz BiH više nema odlazaka na strana ratišta, nema djela terorizma a nastavit će se preventivno djelovati kako bi tako i ostalo, poručio je Zvizdić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar sigurnosti Dragan Mektić u izjavi novinarima konstatirao je da podaci o navodnoj terorističkoj opasnosti u BiH koji se iznose u inozemstvu “ne odražavaju pravo stanje”.

“Mi o problemu terorizma u BiH govorimo javno i transparentno”, kazao je Mektić dodajući da su u BiH spremni podijeliti sve činjenice s inozemnim partnerima i reći punu istinu jer ne žele ništa skrivati ustvrdivši kako sigurnosne agencije u regiji operiraju potpuno drukčijim informacijama od onih koje iznose političari.

“Priznajemo da imamo probleme s radikalizmom i nasilnim ekstremizmom no s terorizmom nemamo jer već dvije godine nije bilo ozbiljnog terorističkog incidenta”, kazao je ministar sigurnosti BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na izravni upit o koliko ekstremista i potencijalnih terorista sigurnosne agencije u BiH imaju podatke Mektić nije dao konkretni odgovor kazavši kako je to “živa materija” te kako se ne može tek tako na nekoga pokazati prstom kao na potencijalnog terorista.

Pojasnio je kako policija i obavještajci prate različite osobe, povezuju niti i na temelju toga identificiraju konkretne potencijalne prijetnje a sve prikupljene informacije razmjenjuju se i analiziraju s agencijama iz 90 država diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.