Redovna opća skupština Biskupske sinode u Vatikanu ušla je u drugi tjedan sadržajnim raspravama i pozivima na otvorenost i sučeljavanje.
16. redovna glavna skupština Biskupske sinode Katoličke crkve, čija je tema: “Za sinodalnu Crkvu: Zajedništvo, sudjelovanje, poslanje”, koju se naziva i “sinoda o sinodalnosti”, započela je 4. listopada, a završava 29. listopada.
Skup u Rimu zapravo je prvi dio Sinode, a drugi, završni dio predviđen je za listopad 2024. godine.
Među sudionicima Sinode i trojica hrvatskih biskupa
Na Sinodi sudjeluju trojica hrvatskih biskupa: zagrebački nadbiskup metropolit Dražen Kutleša, kojega je članom Sinode imenovao papa Franjo, zatim predstavnik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić i predstavnik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski apostolski upravitelj Petar Palić.
>U Rimu započela Biskupska sinoda, praćena zabrinutošću za budućnost Crkve
Drugi tjedan zasjedanja odvija se pod dojmom sukoba između Izraela i Palestinaca kao i informacijama o više oboljelih od covida među sudionicima.
Koordinator sinodskog zasjedanja, luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich u ponedjeljak, je otvarajući drugi modul Sinode, podsjetio na želju pape Franje da Katolička crkva nikoga ne smije isključivati.
Poziv na uključivost unatoč izazovima
“Svi su pozvani biti dijelom Crkve”, rekao je kardinal Hollerich pred okupljenih više od 300 sudionika zasjedanja, naznačivši kako je Isus sa svojim Ocem proširio zajedništvo na sve ljude.
“Jesmo li spremni učiniti isto? Jesmo li spremni to učiniti i sa skupinama koje bi nas mogle iritirati, jer nam se čini da njihov način bivstvovanja ugrožava naš identitet?”, upitao je Hollerich.
“Ako postupamo poput Isusa, posvjedočit ćemo Božju ljubav prema svijetu. Ako to ne činimo, izgledat ćemo kao identitetska udruga”, poručio je luksemburški kardinal.
Sakramentalno zajedništvo među otvorenim pitanjima
Drugi modul sinodske skupštine odvija se pod naslovom: “Zajednica koja zrači”, a bavi se između ostaloga pitanjima sakramentalne otvorenosti za osobe s drugačijim načinom života.
>Nova knjiga nadbiskupa Nikole Eterovića – Sinodalnost: novi dinamizam
Osim u plenumu, sudionici redovito sudjeluju i u radu više od 30 radnih skupina, u kojima pojedinci izvješćuju sugovornike o vlastitim iskustvima u različitim područjima crkvenog života.
Opća skupština Biskupske sinode završit će svečanom misom 29. listopada. Riječ je o prvoj biskupskoj sinodi u povijesti Katoličke crkve u kojoj s pravom glasa ne sudjeluju samo zaređeni muškarci.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr