Britanci nadmašili Hrvate u dobivanju njemačkih putovnica

Foto: Thinkstock

Prošle  godine je njemačko državljanstvo dobilo gotovo 3000 Hrvata, a to manje  u usporedbi s godinama nakon ulaska u EU, no drastično je porastao broj Britanaca koji su dobili državljanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Berlinu je zabilježeno da je “U 2016.  2985 građana Hrvatske primilo njemačko državljanstvo, 10.3 posto manje nego prethodne godine“, priopćio je Savezni ured za statistiku.

Iako je ulazak u njemačko državljanstvo općenito u padu kad su hrvatski državljani u pitanju još uvijek je na visokoj razini u usporedbi s razdobljem prije ulaska Hrvatske u Uniju. Tako je 2012., u godini uoči primitka Hrvatske u EU, broj hrvatskih državljana koji su stekli njemačku putovnicu iznosio samo 544. U prvoj godini članstva 2013. taj broj je već znatno porastao na 1721, dok je u 2014. doživio vrhunac s 3899. Godine 2015. pao je na 3328, a taj se trend nastavio i u 2016., pokazuju podaci statističkog ureda.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porast zahtjeva za upis u njemačko državljanstvo od 2013. povezuje se s činjenicom da Njemačka od državljana članica EU-a ne traži ispis iz knjige državljana kao što je to slučaj s podnositeljima zahtjeva iz drugih zemalja, s obzirom na to da Njemačka u pravilu ne dozvoljava dvostruko državljanstvo.

 

Posebice upada u oči drastično povećanje broja građana Velike Britanije koji su 2016. stekli njemačku putovnicu. U 2016. je 2865 državljana Velike Britanije postalo njemačkim državljanima, 360 posto više nego 2015.Promatrači taj trend povezuju s Brexitom i nesigurnošću koje vlada glede budućeg statusa britanskih državljana u Uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle je godine ukupno 110.383 stranca primilo njemačko državljanstvo od čega najveći broj otpada na najveću useljeničku zajednicu iz Turske.Primjetan je i pojačani trend upisa u njemačku knjigu državljana i građana Poljske, Rumunjske, Grčke i Italije, objavio je ured.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.