U Crnoj Gori bolest “kvrgave kože” već napravila štetu od više od pola milijuna eura

Foto: Thinkstock

Bolest “kvrgave kože” kod goveda, na sjeveru Crne Gore, koja je dobila obrise epidemije i pričinila štetu farmerima od preko pola milijuna eura, polako jenjava, priopćila je u utorak crnogorska Uprava za sigurnost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, te dodala da je cijepljenje svih grla uspješno provedeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Crnoj Gori je laboratorijski potvrđeno oko 550 slučaja oboljelih goveda, a dnevno se prosječno prijavi oko 20 novih slučajeva. Sva oboljela grla se na human način uništavaju i zakopavaju u posebne rake uz primjenu maksimalnih sanitarnih mjera. Šteta se procjenjuje na preko pola milijuna eura, a farmerima će biti nadoknađeno svako bolesno grlo.

Iz Uprava za sigurnost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove poručuju da su sva grla krupne stoke u Crnoj Gori cijepljena. “Broj novih slučajeva bolesti znatno je manji nego što je bio raniji prosjek, što upućuje na zaključak da daju rezultate mjere koje se intenzivno preduzimaju na terenu”, kaže se u priopćenju.

Bolest “kvrgave kože” kod krava došla je, kako se pretpostavlja, iz sjeverne Afrike, a preko Turske i do balkanskih krajeva. U Crnoj Gori boravi vodeća stručnjakinja iz Europske unije (EU) za bolest kvrgave kože Eva Tupurajnen, koja će za EK napraviti i procjenu provedenih mjera i aktivnosti u Crnoj Gori na suzbijanju bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, kako jedna nevolja za farmere ne dolazi sama, ovih dana se bilježi i bolest “plavog jezika”, koja je potvrđena kod 177 preživača, od čega na 174 ovce i tri krave. Najveći broj slučajeva registriran je na području Podgorice, Nikšića i Cetinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.