Današnje komunističke države: Znate li na koji način Kina provodi kontrolu protoka informacija?

Foto: fah; Jennifer Moo/flickr; fotomontaža: narod.hr

Kina je i danas komunistička država sa snažnim represivnim sustavom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno je Hrvatsku posjetila kineska delegacija na čelu s premijerom Lijem Keqiangom. U delegaciji se nalazila i kineska poduzetnica Yu koja je posjetila Kumrovec te izrazila interes za kupnju i ulaganje u bivšu kumrovečku političku školu. Ta činjenica podsjetila je javnost na to da je Kina i danas komunistička država, čiji dužnosnici gaje poštovanje prema bivšem jugoslavenskom diktatoru Titu.

Želi li kineska bogatašica kupiti zgradu u Kumrovcu iz ‘poštovanja prema Titu’? Mesić potvrdio: Kinezima je Tito pojam državnika

U nastavku smo izdvojili nekoliko zastrašujućih činjenica o životu u ovoj državi sa snažnim represivnim sustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država restriktivnim mjerama provodi kontrolu rađanja

Država restriktivnim mjerama provodi kontrolu rađanja. Politika jednog djeteta, koja je bila na snazi do 2015. stvorila je ogroman nesrazmjer između muškog i ženskog stanovništva. Prema tim odredbama bračni parovi u gradovima smiju imati jedno dijete, a u selima jedno ili dvoje, ako je prvo djevojčica. Oni koji koji prekrše vladinu odluku snose kazne koje iznose 10 puta više od prosječnog primanja kućanstva te im može biti onemogućen pristup zdravstvu i obrazovanju.

Budući da mogu imati samo jedno dijete, Kinezi nastoje da to budu dječaci, jer oni nastavljaju obiteljsku lozu, potrebni su kao radna snaga u poljoprivredi i tradicijski se sinovi brinu za roditelje u starosti. Stoga je u Kini prisutna velika stopa pobačaja djevojčica i čedomorstva već rođenih djevojčica. Posljedice su zastrašujuće: u Kini ima nekoliko desetaka milijuna muškaraca više nego žena. Zbog manjka ženskog stanovništva otmice i prodaja djevojčica postali su raširen oblik kriminala u Kini. Vlasti se ne bave istraživanjem otmica te čak sprječavaju roditelje u potrazi za djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kojim sve državama u svijetu i danas vlada komunizam?

Težak položaj Katoličke crkve u Kini

Vjerske slobode u Kini su također ugrožene. Osobito je težak položaj Katoličke crkve. Donedavno je, uz Katoličku crkvu, koja je izložena snažnim progonima režima, postojala i takozvana „Kineska katolička crkva“, koja nije bila u zajedništvu sa Svetom stolicom, a djelovala je pod kontrolom komunističke partije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavnim sporazumom između Kine i pape Franje dogovoreno je privremeno rješenje ovog problema. Ugovor priznaje određena prava kineskim vlastima prilikom izbora biskupa. Rezultati dogovora već su vidljivi: dvojica kineskih biskupa po prvi su puta mogli sudjelovati na biskupskoj sinodi u Vatikanu.

Istovremeno, kritičari ovog sporazuma smatraju da je riječ o nedopustivom kompromisu Crkve s komunističkim vlastima. Među njima je i nadbiskup Hong Konga, kardinal Zen Ze-kiun, koji tvrdi kako je taj dogovor „veliki korak prema uništenju stvarne Crkve u Kini.“

U Kini onemogućena upotreba Youtubea i Googlea

Komunistička partija predvođena Mao Zedungom dolazi na vlast u Kini 1949., nakon višegodišnjeg građanskog rata, te proglašava Narodnu Republiku Kinu. Za vrijeme diktatorskog režima Mao Ce-tunga (1954.-1959.) desetci milijuna ljudi izgubili su živote u političkim progonima te od posljedica pogrešne ekonomske politike. Samo od velike gladi do koje je došlo zbog prisilne industrijalizacije zemlje i zanemarivanja poljoprivrede, preminulo je najmanje 20 000 000 Kineza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Matija Grgat: Socijalizam i komunizam iz biblijske perspektive

Godine 1989. dolazi do prosvjeda studenata koji su zahtijevali demokratske promjene. I dok se u Europi komunizam rušio, prosvjed u Kini je krvavo ugušen kada je na Tiananmenski trg u Pekingu izašla vojska i ubila 3 000 ljudi.

Kina danas više nema zatvorenu plansku ekonomiju. Od 1987. provodi reforme radi preorjentacije na tržišno gospodarstvo. Unatoč ekonomskoj snazi i poslovanju sa zapadnim zemljama, Kina je ostala pretežito siromašna zemlja s velikim regionalnim razlikama.

Znate li koje sve države u svijetu posjeduju nuklearno naoružanje?

Položaj radnika u kineskim tvornicama, u kojima nema ni radničkih prava ni radnoga vremena, daleko je od uvjeta u slobodnom svijetu.

Također, to je zemlja snažne represije i kršenja ljudskih prava. O razini slobode protoka informacija dovoljno govori činjenica da je u Kini onemogućena upotreba Googlea i Youtubea.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.