Dodik u pismu brani referendum u RS-u

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, na udaru snažnih kritika iz EU-a i SAD-a te međunarodnih organizacija u BiH zbog najave referenduma kojemu je cilj potkopavanje uloge državnog suda i tužiteljstva države BiH, uputio je pismo u kojoj tvrdi da je održavanje referenduma utemeljeno na Daytonskom sporazumu te da visoki međunarodni predstavnik nije imao ovlasti uspostaviti državne pravosudne institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je pisao članovima Predsjedništva BiH, Vijeću ministara BiH, zastupnicima oba doma državnog Parlamenta, predsjednicima i premijerima Hrvatske, Srbije, Crne Gore, veleposlanstvima u BiH i međunarodnim organizacijama.

U njemu ističe da cilj referenduma o Sudu i Tužiteljstvu BiH nije osporavanje ‘teritorijalnog integriteta BiH već da se time ojača Daytonski mirovni sporazum i njegova rješenja’.

“Referendum je u potpunosti u skladu s Daytonskim sporazumom i drugim važećim propisima”, naveo je Dodik u pismu koje su zajedno s analizom u srijedu objavili i mediji u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je da građani Republike Srpske, kao i drugi građani Europe imaju zakonsku mogućnost i pravo svoja stajališta potvrditi putem referenduma. Pri tome je Dodik odbacio prigovore kako je referendum nezakonit ili da se njime krši Daytonski mirovni sporazum.

“Referendum na koji pozivaju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i Narodna skupština Republike Srpske ima za cilj ispraviti kršenja Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH na način koji je u potpunosti usklađen s njima”, navodi se u dokumentu Pravna osnova za planirani referendum Republike Srpske.

Pojašnjava se da visoki međunarodni predstavnik nije imao ovlasti nametnuti zakone kojima su osnovani Sud i Tužiteljstvo BiH i ocjenjuje da su ti zakoni neustavni, jer Ustav BiH pravosudne funkcije dodjeljuje isključivo entitetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na najavu referenduma čije je održavanje potvrdila Narodna skupština Republike Srpske najoštrije su reagirali iz veleposlanstva SAD-a u BiH i Ureda visokog međunarodnog predstavnika (OHR) koji su ocijenili da se na taj način korumpirana vlast u Republici Srpskoj nastoji zaštititi od kaznenog progona.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić nedavno je tijekom susreta u Beogradu pozvao Dodika i vlasti u RS-u da preispitaju odluku oko organiziranja referenduma smatrajući da je taj potez prerizičan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.