Turski predsjednik Tayip Erdogan upozorio je u utorak da će irački Kurdi biti gladni ako njegova zemlja zaustavi promet kamionima preko granice sa sjevernim Irakom, dodavši da su moguće sve vojne i ekonomske mjere protiv te susjedne zemlje.
Erdoganova izjava, jedna od najoštrijih nakon jučerašnjeg referenduma održanog u iračkoj poluautonomnoj kurdskoj regiji, uslijedila je nakon što su iračke i turske vojne snage izvele zajedničke vojne vježbe u blizini turske granice sa sjevernim Irakom.
I dok prvi rezultati pokazuju veliku potporu stanovništva neovisnosti, Turska – dugogodišnja i glavna veza sjevernog Iraka s ostatkom svijeta, referendum vidi kao prijetnju vlastitoj sigurnosti te strahuje da će potaknuti separatizam među kurdskim stanovništvom Turske.
“Iznenadit će se kada započnemo s nametanjem sankcija”, rekao je Erdogan u govoru koji je izravno prenosila televizija. “Ali bit će kasno kada zatvorimo sve naftne ventile i prekinemo sve njihove prihode i kad ne budu u stanju doći do hrane kada naši kamioni prestanu prelaziti granicu prema sjevernom Iraku.”
Turska, dom najveće kurdske zajednice u regiji, već 30 godina se na jugoistoku zemlje, koji graniči sa sjevernim Irakom, bori s kurdskim pobunjenicima.
Irak dao 72 sata za predaju kontrole na aerodromima u Kurdistanu
Irak je u utorak dao kurdistanskoj regionalnoj vladi rok od tri dana da preda kontrolu nad svojim zračnim lukama saveznim tijelima kako bi izbjegla međunarodni zračni embargo, objavio je premijer Haider al Abadi, a prenijela državna televizija.
Abadi je pojasnio da se eventualna zabrana ne bi odnosila na humanitarne i druge hitne letove s time da bi oni unaprijed trebali dobiti dopuštenje Bagdada. Rok ističe u petak u 12,00 sati po GMT-u.
Bagdad je prošli tjedan zatražio od stranih zemalja da ukinu izravne letove u međunarodne zračne luke u Erbilu i Sulejmaniji ali samo je Iran zaustavio letove za te aerodrome u iračkom Kurdistanu.
Bagdad je također zatražio od susjednih zemalja da zatvore granicu s iračkim Kurdistanom ako njegove vlasti do petka ne predaju kontrolu nad graničnim prijelazima saveznim vlastima.
Vlasti u Bagdadu, susjedne države Iran, Turska i Sirija, kao i SAD, europske zemlje i UN protivile su se održavanju referenduma.
Po različitim izvorima, odaziv na referendum bio je između 72 i 78 posto. Konačni rezultati trebali bi biti objavljeni u roku od tri dana od referenduma.
Tekst se nastavlja ispod oglasa