Facebook ograničio Rusiji pristup zbog načina izvještavanja o invaziji na Ukrajinu

facebook
Foto: GettyImages

Facebook je, osim što je zabranio ruskim državnim medijima prikazivanje oglasa i monetizaciju na platformi bilo gdje u svijetu, ograničio Rusiji pristup toj platformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija ima ograničen pristup Facebooku zbog stava platforme o računima nekoliko novinskih kuća koje podržava Moskva usred invazije na Ukrajinu.

Ruski regulator komunikacija Roskomnadzor optužio je mrežu za “cenzuru” i kršenje “prava i sloboda ruskih građana”, piše BBC.

Facebook je rekao da je odbio zaustaviti provjeru činjenica i označavanje sadržaja državnih novinskih organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj potez uslijedio je dan nakon što je Rusija pokrenula napad na Ukrajinu.

Nejasno je što znače ograničenja regulatora ili u kojoj mjeri su pogođene druge platforme Facebookove matične tvrtke Meta – WhatsApp, Facebook Messenger i Instagram.

Regulator je zatražio od Facebooka da ukine ograničenja koja je u četvrtak postavio državnoj novinskoj agenciji RIA, državnom TV kanalu Zvezda i prokremljskim novinskim stranicama Lenta.Ru i Gazeta.Ru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, navodi da je Meta “ignorirao” ove zahtjeve.

Facebook provjerava činjenice koje objavljuju ruske medijske kuće

Sir Nick Clegg, potpredsjednik za globalne poslove u Meti, rekao je da su nam ruske vlasti “naložile da prestanemo s neovisnom provjerom činjenica i označavanjem” sadržaja medija.

“Odbili smo”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No jasno je rekao da želi da Rusi nastave koristiti Metine platforme.

“Obični Rusi koriste naše aplikacije kako bi se izrazili i organizirali za akciju”, rekao je Sir Nick, a tvrtka želi da “nastave da se njihov glas čuje”.

Mnogi državni mediji u Rusiji dali su uglavnom pozitivnu sliku ruskog vojnog napretka u Ukrajini, nazivajući invaziju “posebnom vojnom operacijom” koja je bila prisiljena na Moskvu.

Meta je u četvrtak rekao da je uspostavio “centar za specijalne operacije” za praćenje sadržaja o sukobu u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija ima svoje Facebook ekvivalente, VK i Odnoklassniki, ali Facebook je također popularan u zemlji – kao i Instagram u vlasništvu Meta.

Američki senator pozvao društvene mreže da ne dozvole da se njihovi proizvodi ne koriste za olakšavanje kršenja ljudskih prava

Meta je bio pod pritiskom da označava dezinformacije – i radio je s vanjskim provjerivačima činjenica, uključujući Reuters.

Moskva je također pojačala pritisak na domaće medije, prijeteći da će blokirati izvješća koja sadrže, kako kaže, “lažne informacije” o njezinoj invaziji na Ukrajinu.

> Cenzura: Rusija kažnjava ‘lažna’ izvještavanja medija o stanju Ukrajini

Twitter je također rekao BBC-u da njegovi timovi za sigurnost i integritet “ometaju pokušaje širenja lažnih i obmanjujućih informacija i da se unaprijedi brzina i opseg naše provođenja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.