Stotine tisuća Sudanaca mirno je prosvjedovalo u ponedjeljak u glavnom gradu Kartumu protiv vladavine predsjednika Omara al-Bašira koji je na vlasti od 1989.
People of #Sudan are determined to remove Omar al-Bashir even if it means camping at the army HQ's day & night.
The country is rich & I think there might be external forces pulling the strings behind-the-scenes.
Choices have consequences #SudanUprising pic.twitter.com/1h9iro3rue
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Cyprian Nyakundi Escobar (@CisNyakundi) April 8, 2019
Prosvjed, u kojem je sudjelovalo skoro milijun ljudi, održan je u glavnom gradu uz prisustvo oružanih sigurnosnih snaga i interventne policije, prenosi reporter dpa s terena.
Turning point in #Sudan ?#Khartoum this morning. pic.twitter.com/o7iCkMGzJ8
— Aldin ?? (@aldin_ww) April 8, 2019
Ranije u ponedjeljak, sigurnosne snage su neuspješno pokušale rastjerati prosvjednike koristeći suzavac, no policija je uskočila i zaštitila prosvjednike, rekao je reporter.
Thousands demonstrate for president’s removal in #Khartoum#Sudan pic.twitter.com/uc9tcclSOm
— Ruptly (@Ruptly) April 8, 2019
Ovaj masovni prosvjed je održan je dan nakon što su sigurnosne snage ubile najmanje četiri osobe za vrijeme sličnog prosvjeda protiv vlasti, dok je u subotu jedan prosvjednik ubijen, a nekoliko njih je bilo uhićeno.
Sudansko profesionalno udruženje (SPA) pozvalo je na što veća okupljanja i na marš do glavnog stožera vojske u subotu na 34. godišnjicu ustanka 1985. kojim je svrgnut tadašnji predsjednik Gaafar Nimeiry.
Vojska je uklonila Nimeiryja prije nego što je predala vlast izabranoj vladi, a koju je al-Bašir svrgnuo u državnom puču 1989.
Istočno afrička nacija uočena je s prosvjedima od prosinca 2018. kada je bio zabilježen velik porast cijena kruha i goriva koji je potaknuo javnu pobunu.
Trenutno se vlada suočava s gospodarskom krizom dok se bori s nekoliko pobunjeničkih skupina.
Tekst se nastavlja ispod oglasa