(FOTO, VIDEO) Tko je ubio ovu djecu u lipnju 1993. i zašto nitko nije odgovarao?

Foto: narod.hr

Prije 25 godina u Vitezu u Bosni i Hercegovini granata Armije BiH, neposredno nakon potpisanog sporazuma o prekidu sukoba između hrvatske i muslimanske strane, pogodila je igralište na kojemu se nalazilo 14 djece. Osmero djece je poginulo, a ostala su stekla trajnu tjelesnu invalidnost. Za ovaj zločin do danas nitko nije odgovarao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U spomen na žrtve, donosimo fotografije preživjele djece, i potresnu video-snimku granatiranja.

Upozoravamo na uznemirujuć sadržaj.

Granatiranje neposredno nakon potpisanog sporazuma o prekidu vatre

Tekst se nastavlja ispod oglasa

General Milivoj Petković, načelnik GS HVO-a, i general Rasim Delić, komandant GŠ ARBIH, sastavili su Sporazum između strana o prestanku sukobu u Bosni i Hercegovini dana 9. 6. 1993. u Kiseljaku. Sporazum je proširen i potpisan sljedeći dan kada je i stupio na snagu. Prema Član(k)u 1., koji je nosio naziv “Prestanak neprijateljstva”, dogovoreno je da “Počevši od 14.00 sati 10.juna/lipnja 1993. godine, uspostavit će se apsolutni prekid vatre (op. a.) i zamrzavanje vojnih aktivnosti, uključujući vojne pokrete, raspoređivanje snaga i dalju fortifikaciju”.

19. siječnja 1993. Gusti Grab (Busovača) – Armija BiH masakrirala starce

Istog dana, u 20.45, iz rejona Šljivičice i Kruščice, pod nadzorom snaga ARBiH, doletjela je minobacačka granata kalibra 120 mm u Podgradinu, jednom od naselja Viteza. Granata je pala tik do 14-ero djece koja su se igrali na košarkaškom igralištu. Petero djece je na mjestu granatiranja preminulo, a troje je djece podleglo ozljedama u bolnici. Preživjela djeca su nastavili živjeti s trajnom tjelesnom invalidnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmlađa poginula žrtva bila je djevojčica od devet godina

Ovo su imena i prezimena poginule djece: Boris Antičević (1983.), Dražen Čečura (1978.), Sanja Garić, (1975.), njezin brat Milan Garić (1981.), Velimir Grebenar (1981.), njegova sestra Augustina Grebenar (1984.), Sanja Križanović (1978.) i Dragan Ramljak (1978.). Augustina Grebenar je preminula kao najmlađa žrtva napada, sa svojih navršenih devet godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do danas nitko nije odgovarao za ovaj počinjeni zločin na malodobnom djecom.

22. prosinca 1993. Križančevo selo – liječniku pozlilo kada je vidio kako je Armija BiH masakrirala Hrvate

Koliko je Sporazum bio ispoštovan od strane ARBiH govori izvješće, za dan 11. 6. 1993., Tihomira Blakšića, zapovjednika OZ SB, upućeno Mati Bobanu, Franju Tuđmanu i Milivoju Petkoviću, u kojemu stoji kako “Od 3.30 sati, jutros je počeo najžešći napad na svim crtama obrane (op. a.) od početka podmukle agresije” .

Istina Slobodana Praljka – Armija BiH i mudžahedini izvršili stravične zločine u Srednjoj Bosni (3)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo su do sada neobjavljene fotografije stradale djece u bolnici u Novoj Biloj, preuzete iz knjige fotoreportera Ante Čakića “Križni put Hrvata srednje Bosne 1992. – 1994.”, kao i jedna objavljena fotografija na internetskim stranicama fotoreportera Jamesa Masona. Uz fotografije pozornost skrećemo i na, do danas nikada javno objavljene, potresne snimke s mjesta granatiranja u video prilogu “Vitez 1993: Armija BiH ubila osmero hrvatske djece”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.