U svjedočenju pod zakletvom, izvršni direktor Googlea Sundar Pichai izjavio je prošlog mjeseca američkom Kongresu da njegova tvrtka “ne intervenira ručno” u bilo koji određeni rezultat pretraživanja. Ipak, interna rasprava koja je procurila iz Googlea otkriva da ta kompanija redovito intervenira u rezultatima pretraživanja na svojoj podružnici YouTube – uključujući nedavnu intervenciju koja je izbacila videozapise koji promiču pravo na život (pro-life) iz prvih deset rezultata pretraživanja za “pobačaj”.
Pojam “pobačaj” dodan je u datoteku “crna lista” za “kontroverzne YouTube upite”, koja sadrži popis pojmova koje tvrtka smatra osjetljivim. Neki od tih pojmova se odnose na: pobačaj, nedavni irski referendum o njemu, irski referendum, zastupnicu u Kongresu Maxine Waters i aktivista Davida Hogga.
Cenzura na zahtjev ljevičarskog glasila
Postojanje crne liste otkriveno je kad je interna rasprava u Googleu dospjela u medije, od izvora unutar tvrtke koji želi ostati anoniman. U toj raspravi, inženjer za pouzdanost Googleovih stranica spomenuo je postojanje više crnih lista.
“Imamo tone i bijelih i crnih lista koje se ručno održavaju”, rekao je zaposlenik. “Nadam se da to nije nešto iznenađujuće ili osobito kontroverzno.” Softverski inženjer koji je započeo raspravu nazvao je manipulaciju rezultatima pretraživanja vezanim uz pobačaj “puškom koja se još dimi”, odnosno dokazom kojeg neće biti moguće pobiti.
On je primijetio da je do promjene došlo nakon upita novinarke ljevičarskog Slatea o prominentnosti videozapisa o pravu na život na YouTubeu, nakon čega su pro-life videozapisi zamijenjeni s videozapisima o tzv. “pravu na pobačaj” (pro-choice) u prvih deset rezultata pretraživanja nakon Googleove ručne intervencije.
“Slateova autorica izjavila je kako se žalila prošlog petka, a potom je vidjela različite rezultate pretraživanja prije nego što je YouTube u ponedjeljak odgovorio na žalbu”, napisao je zaposlenik. “I gle, gle, [izmjena zapisa] obavljena je u petak, 14. prosinca u 15:17.”
Slate odlučuje što je dezinformacija?
Ručno je iz rezultata pretraživanja izbačeno nekoliko videozapisa dr. Antonyja Levatina, liječnika koji je ranije vršio pobačaje a koji je sad aktivist za život. Drugi videozapis izbačen iz prvih deset sadržavao je osobnu priču žene o pritisku na nju da ide na pobačaj, a treći je bio konzervativnog političara Bena Shapira. Novinarka Slatea koji se požalila Googleu rekla je da su ti videozapisi “opasna dezinformacija”.
Nakon Googleove naknadne ručne intervencije, rezultati pretraživanja sada na vrhu liste nude pro-abortus video zapise iz lijevih izvora kao što su BuzzFeed, Vice, CNN i Tonight s Johnom Oliverom. Novinarka Slatea u svom je izvješću potvrdila da su se rezultati pretraživanja promijenili ubrzo nakon što je kontaktirala Google.
Ručna izmjena rezultata pretraživanja u suprotnosti je s ključnom tvrdnjom koju je izvršni direktor Googlea Sundar Pichai pod prisegom dao u svom svjedočenju pred Kongresom prošlog mjeseca: da njegova tvrtka ne intervenira u bilo kojem rezultatu pretraživanja.
Googleov zaposlenik u spomenutoj raspravi skrenuo je pozornost na Pichaievu tvrdnju, napomenuvši da je to “izgleda kao da smo prilično spremni prilagoditi naše rezultate pretraživanja društvenoj i političkoj agendi lijevih novinara.”
Manipuliranje izborima
Jedan od sudionika u raspravi također je primijetio da je crna lista prethodno uređivana kako bi uključila pojam za pretraživanje “Maxine Waters” nakon što se jedan zaposlenik Googlea požalio da je najviše rangirani rezultat pretraživanja YouTubea za pojam “Maxine Waters” vrlo niske kvalitete.
Googleova navodna intervencija u ime demokratske zastupnice bila bi daljnji dokaz da tehnološki div koristi svoje resurse kako bi podržao ljevicu. Breitbart News je ranije izvijestio o porukama e-pošte koje su procurile iz Googlea, a koje otkrivaju da je tvrtka bila usmjerena na pro-demokratske birače u svojoj kampanji poticanja na izlazak na izbore u 2016. godini.
Jedan drugi softverski inženjer koji je sudjelovao u toj raspravi također je primijetio da je “hrpa pojmova povezanih s referendumom o pobačaju u Irskoj” dodana u crnu listu – još jedna “ručna promjena” s potencijalno dramatičnim posljedicama na nacionalne politike zapadne demokracije.
Osim pojmova “pro life“, “pobačaj”, “Maxine Waters” i pojmova za pretraživanje vezanih uz irski referendum o pobačaju, Googleov softverski inženjer je primijetio da se na crnoj listi nalaze pojmovi vezani uz terorističke napade, i spominje da je “teroristički napad u Strasbourgu” na popisu.
“Ako pogledate druge unose koji su nedavno dodani u “youtube_controversial_query_blacklist” (npr. unosi koji se odnose na teroristički napad u Strasbourgu), dodavanju pobačaja izgleda … tu nema mjesta”, piše softverski inženjer.
Stranačke aktivnosti tražilica
Na crnoj listi se nalaze i pojmovi za pretraživanje koji se odnose na masovne pucnjave i oni koji propituju autentičnost progresivnog aktivista Davida Hogga koji traži izmjenu drugog amandmana, o pravu na nošenje oružja, a koji je preživio školsku pucnjavu.
To sugerira da je Google slijedio naputke demokratskih političara, koji su u više navrata tražili da tehnološke tvrtke cenzuriraju sadržaj koji se odnosi na snimanje škole Parkland i aktiviste Parklanda protiv oružja. To je dio popularne nove linije mišljenja u političko-medijskom establišmentu, koja gleda na javnost kao previše glupu da bi dovodila u pitanje teorije zavjere.
Odgovarajući na upit novinara o tim saznanjima, glasnogovornica YouTubea izjavila je da je YouTube “platforma za slobodu govora” koja “dopušta” i pro-life i pro-choice sadržaj o pobačaju.
Prenosimo cijeli komentar usluge YouTube:
“Usluga YouTube platforma je za slobodu govora u kojoj svatko može odabrati objavljivanje videozapisa, sve dok slijede Smjernice zajednice koje zabranjuju poticanje nasilja i pornografiju. Mi primjenjujemo ove politike nepristrano i dopuštamo i pro-life i pro-choice promišljanja. Tijekom prošle godine opisali smo kako radimo na tome da bolje prikažemo izvore vijesti na našim stranicama za pretraživanja i aktualne informacije vezane uz vijesti. Poboljšali smo naše algoritme pretraživanja, ugradili nove osobine koje jasno označavaju i vidno navode izvore vijesti na našoj početnoj stranici i stranicama za pretraživanje, te smo uveli informacijske panele kako bi korisnicima dali više autoritativnih izvora (“authoritative sources”, piše u izvornom mailu) gdje sami mogu provjeriti podatke.
U slučaju rezultata pretraživanja “pobačaja”, intervencija usluge YouTube za promoviranje “autoritativnih” izvora rezultirala je smanjenjem broja videozapisa o pravu na život i povećanju broja onih koji se bore za pobačaj. S druge strane, glasnogovornik matične kompanije Google zauzeo je čvršći stav od YouTubea, navodeći da “Google nikada nije manipulirao niti mijenjao rezultate pretraživanja ili sadržaj u bilo kojem od svojih proizvoda kako bi promicao određenu političku ideologiju.”
Međutim, u raspravi koja je procurila, član Googleova tima za “povjerenje i sigurnost”, Daniel Aaronson, priznao je da tvrtka održava “ogromne timove” koji rade na prilagođavanju rezultata pretraživanja subjektima koji su “skloni hiperboličkom sadržaju, pogrešnim informacijama, i uvredljivom sadržaj ”- što su subjektivni pojmovi koji se često koriste za suzbijanje desno orijentiranih izvora.
On je također priznao da intervencije nisu bile ograničene samo na YouTube – one su uključivale rezultate pretraživanja isporučene putem Google pomoćnika, a ponekad i Googleove organske rezultate pretraživanja.
Predsjednik Trump prethodno je upozorio Google, kao i druge divove Silicijske doline, da se ne upuštaju u cenzuru ili stranački i ideološki aktivizam. Google se, izgleda, toga ne pridržava.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.