Gruzijski parlament izabrao je bivšeg nogometaša Mihaela Kavelašvilija za novog predsjednika. Ujedno, on je bio i jedini kandidat jer oporba bojkotira rad parlamenta. Uoči glasanja, diljem Gruzije okupile su se tisuće prosvjednika, a uhićeno je gotovo 500 ljudi.
Situacija u zemlji napeta je već duže vrijeme. Pozadina krize leži u sukobu između oporbe i vladajuće stranke Gruzijski san. Sve je počelo s parlamentarnim izborima u listopadu i eskaliralo kada je vlada najavila odgodu pregovora o članstvu u Europskoj uniji do 2028. godine.
>Analiza: Slaba Europa, jaki Trump i tri nova žarišta – Sirija, Južna Koreja, Gruzija
Potkraj studenog vladajuća stranka Gruzijski san nominirala je bivšeg parlamentarnog zastupnika i bivšeg nogometaša, za svojeg kandidata za predsjednika zemlje. On je bio i jedini kandidat. Kavelašvili je poznat i kao bivši nogometaš Manchester Cityja.
Drugog kandidata nema jer oporbene stranke svoje kandidate nisu nominirale. Bojkotiraju rad parlamenta, tu instituciju trenutačno ne smatraju legitimnom jer rezultate izbora ne priznaju, prenosi HRT.
>SAD zabranjuje izdavanje viza gruzijskim dužnosnicima, tvrde da potkopavaju demokraciju
Ne priznaje ih ni aktualna prozapadna predsjednica Salome Zurabišvili koja je rekla da ne planira odstupiti s dužnosti nakon što njezin mandat istekne u ponedjeljak. Sebe smatra jedinom legitimnom čelnicom do održavanja novih izbora.
>‘Narančasta revolucija’ u Gruziji: Što se događa u Tbilisiju i ima li sličnosti s Majdanom?
“Ovaj je veliki prosvjed samo za jedno, da se pozove na nove izbore, jer nema drugog mirnog puta, nema drugog političkog načina. Ako netko želi mir u ovoj zemlji, ako želi izaći iz ove krize, postoji samo jedan put, put izbora”, kazala je.
Privedeno više od 460 ljudi
Ulicama Gruzije i sinoć su marširali prosvjednici koji žele europsku budućnost svoje zemlje. Nemiri su ušli u treći tjedan, a privedeno je više od 460 ljudi.
“Ovo je točka bez povratka. Počelo je već prije više od dva tjedna i nema drugog izbora nego da vlada ode. Ako žele u Rusiju, mogu ići u Rusiju jer mi ne idemo nikamo, mi ostajemo ovdje”, rekla je prosvjednica Kato Kalatozišvili.
>Europski parlament odbacio ishod izbora u Gruziji i zatražio njihovo ponavljanje
Šesti gruzijski predsjednik prvi put je izabran neposredno. Naime, parlament je 2017. godine glasovima stranke Gruzijski san usvojio reforme, kojima je promijenjen način izbora predsjednika i zemlja je transformirana u parlamentarnu republiku, gdje predsjednik ima ograničene ovlasti.
>Izbori u Gruziji: Vladajuća stranka pobijedila pro-EU oporbu
Posljednji direktni predsjednički izbori održani su 2018. godine, kada je predsjednica postala Salome Zurabišvili, čiju je kandidaturu podržala vladajuća stranka. Međutim, odnosi između proruske stranke Gruzijski san i proeuropske predsjednice Zurabišvili kasnije su se pogoršali.
Sada je o predsjedniku odlučio elektorski kolegij od 300 članova: 150 parlamentarnih zastupnika i 150 delegata iz regija.
Iako je uloga predsjednika uglavnom protokolarna, izbor Kavelašvilija mogao bi produbiti ionako već glasno nezadovoljstvo u Gruziji.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.