Medijski projekt u koji su utrošene milijarde dolara pod kodnim imenom Hillary Clinton kao ljubiteljica sirotinje, potlačenih, drugačijih i obespravljenih – nije prošao. Dapače, propao je i tresnuo pred slobodnim glasačkim pravom građanina SAD-a u zemlju poput asteroida iz svemira!
Usprkos tome što su samo dvije, od desetina, američkih malo jačih poznatih tiskovina podržale Trumpa – a sve ostale Hillary Clinton – akcija ustoličenja prve žene predsjednice SAD-a nije uspjela. Prema podatcima The Hilla, Clinton je imala 97% medijske podrške, dok Centar za javni integritet izvještava o gotovo identičnih 96%, piše Večernji list.
To znači da je u medijima SAD-a (i ostatka svijeta) na djelu gotovo jednoumlje, u tek nešto profinjenijem obliku od onog koji su narodi komunističke Europe imali prilike vidjeti u svom najsirovijem i najnasilnijem obliku sve do kraja 20 stoljeća. Ne možemo se oteti dojmu da je sličan dojam medijskog jednoumlja prisutan i u Hrvatskoj, osobito od 2000-e, a naročito i jasno izražen kod referenduma za brak i novi izborni zakon, te nedavnih medijsko-huškačkih napada na bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića. Tada je bila na djelu otvorena huškačka sprega medija, političara i nevladinih udruga, baš kao i na ovim izborima u SAD-u.
Mnogi u svijetu smatraju da su ovi izbori označili kraj ere bilo kakve medijske objektivnosti i mogućnosti da se građanin osloni na mainstream medije, anketne agencije koje redovite griješe na štetu onih koje mediji sotoniziraju (primjer Trump, u Hrvatskoj svi posljednji izbori, predsjednički izbori), kao niti na brojne nevladine udruge koje su često plaćeničke udruge koje rade za račun onih koje treba kakogod ustoličiti na predviđene im pozicije.
Iako je Hillary Clinton daleko miljama od zaštitnice siromaha, te iako je ona proizašla iz američkog WASP okruženja, iako su joj briga za djecu (velika pobornica pobačaja), majke, reformu zdravstva i dr. samo paravan da dođe na vlast i sjedne na vrh svijeta, takav imidž je pažljivo građen godinama da bi zavarao prosječnog građanina birača. U Hrvatskoj su slični „humanistički i filantropski“ medijski projekti tipa Stipe Mesić i skakanja sa 2 % na 60 % podrške u tri mjeseca ili Ivo Josipović i 80 % podrške građana prije izbora, već odavno isprobani i viđeni.
Muškarci i žene SAD-a, usprkos prljavoj kampanji protiv Trumpa, ovog puta se rekli – ne. Čak 64% žena protestantske denominacije dalo je glas Donaldu Trumpu. Bio je to ustvari glas protiv Hillary Clinton i svega što ona simbolizira. Ovi izbori u stvari su bili revolt prosječnog Amerikanca protiv elita i establišmenata čiji je očiti projekt bila Hillary Clinton. Oni se mogu označiti i kao otpor rastućoj globalizaciji (političkoj i ekonomskoj) gdje se pojedini postulati uzimaju gotovo kao nedodirljive dogme protiv kojih se ne smiju više niti usta otvoriti (slobodno tržište, zabrana državnog protekcionizma, nacionalna države, sekularna država, rodna ideologija, globalizacija, LGTB prava, „pravo“ na pobačaj itd.). Donald Trump je to samo jednostavno artikulirao u svoj politički program i lako pobijedio, a kako će djelovati kao predsjednik SAD-a tek će se vidjeti, jer izbori su jedno, a realan politički život je drugo.
Ono što je uočljivo je unisoni lelek i kuknjava (ponegdje praćena tipično ljevičarski „progresivnim“ nasiljem i paležom) i plač od Vardara do Triglava, od Vladivostoka do San Francisca, iz usta silnih „progresivista“ od kojih veliki broj dolazi iz dijelova Hollywooda obilježenih drogom, razvratom i nedostatkom obrazovanja, kao i „kulturnih“ krugova unutar naše zemlje koji zapravo nemaju veze sa vezom što se događa u Hrvatskoj, a kamoli u svijetu.
Za kraj citiramo par patetičnih (polu)revolucionarnih izjava „zvijezda“ kulturnog neba, koje ne bi trebale nikoga zabrinjavati jer nemaju nikakvu težinu, osim medijske.
„Nakon ovoga svijet više nije isti“ (Cher)
„Ali valjda svatko ima svog Keruma“ (Mirela Priselac, pjevačica Elementala)
„Ne sjedite i ne plačite, pokrenite se. Ništa nas neće ušutkati!“ (Katy Perry)
„Amerika je novi primjer što se može dogoditi kada obrazovani ne izađu na izbore“ (Dalibor Matanić)
„Mislim da dolaze teška vremena za muslimane u SAD-u“ (Edo Majka)
„Nevjerojatno je da je Trump uopće čovjek koga se može uzeti za ozbiljno“ (Danijela Trbović)
„Molite za Ameriku! Ljubav pobjeđuje mržnju! (Lady Gaga)
O tempora, o mores!