Hrvatska pod simultanom paljbom Dodika i bošnjačkih udruga zbog – Srebrenice

Dodika
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Nedavna rezolucija UN-a u genocidu u Srebrenici, umjesto rasprave o odgovornosti Srbije za rat, u BiH je dovela do kampanje Milorada Dodika i nekih bošnjačkih udruga protiv Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik RS Milorad Dodik tvrdi da agresiju na BiH nije izvršila Srbija nego Hrvatska. Istodobno, bošnjačke udruge najavljuju da će u Hrvatskoj promovirati knjigu koja Hrvatsku predstavlja kao agresora.

Postrojbe bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8.000 Bošnjaka.

Zločin u Srebrenici je Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definirao kao genocid, kao i Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjegava se spominjanje Srbije i Srba, ali je odjednom u središtu pozornosti Hrvatska

Tijekom rasprave o rezoluciji, kao i nakon njezina donošenja, akteri su naglašeno izbjegavali izravno spominjanje Srbije i Srba kao odgovornih za genocid, kako Srbiji ne bi dodatno otežali njezino sadašnje političko stanje.

>UN: Izglasana rezolucija o genocidu u Srebrenici

U medijskim izvješćima o rezoluciji također se rijetko spominju Srbi i Srbija. Ali je zato pod dojmom rezolucije u BiH odjednom Hrvatska izbila u prvi plan kao krivac za ratne događaje.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i neke bošnjačke udruge iskoristili su rezoluciju o genocidu u Srebrenici kako bi napale Hrvatsku, sugerirajući da je bila agresor u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je u nedjelju optužio Hrvatsku da je tijekom rata u BiH izvršila agresiju na tu zemlju. Uz to, ponovno je ustvrdio kako je današnja Hrvatska odgovorna i za zločine počinjene u Nezavisnoj državi Hrvatskoj tijekom Drugog svjetskog rata.

Dodik i publikacija bošnjačkih udruga

Dodik je time reagirao na izjavu hrvatskog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana. Šef hrvatske diplomacije kritizirao je publikaciju u kojoj se tvrdi da su Hrvatska i Srbija izvršile agresiju na BiH.

Riječ je o publikaciji predstavljenoj u subotu u Sarajevu, u kojoj se tvrdi da su Hrvatska i Srbija bile agresori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>11. srpnja 1995. Srebrenica – srpska vojska počinila jedan od najvećih zločina u Europi u 20. stoljeću

Grlić Radman je upozorio kako se ne mogu uspoređivati uloge Hrvatske i Srbije u posljednjem ratu. Podsjetio je kako ne bi bilo cjelovite, neovisne i suverene BiH da nije bilo Hrvatske i Hrvata.

Dodik ga je nakon toga verbalno napao, ljut zbog činjenice da je Hrvatska bila jedan od pokrovitelja rezolucije kojom je Opća skupština UN osudila genocid u Srebrenici.

Dodik govori o ‘građanskom ratu’ u kojemu je sudjelovala Hrvatska, a Srbija nije

“Naravno da je Hrvatska aktivno sudjelovala u građanskom ratu u BiH, za razliku od Srbije koja nije imala niti jednu vojnu postrojbu na teritoriji BiH”, doslovno je izjavio Dodik.

“O sudjelovanju Hrvatske u građanskom ratu u BiH izjasnio se i sud (ICTY) kvalificirajućivto kao udruženi zločinački pothvat”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavio je kazavši kako bi Hrvatska “neka sponzorstva” sada rado zaboravila, no to ne može zbog sudskih presuda. Zatim je današnju Hrvatsku optužio i za zločine nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.

>Dujmović: Mediji i političari ne dopuštaju da se istine probiju, udžbenici povijesti izgledaju kao da živimo u Jugoslaviji

Hrvatska bi sada trebala barem šutjeti jer je upravo NDH počinila najveće zločine na ovom prostoru, počinila je nesporan genocid nad srpskim narodom”, ustvrdio je vođa bosanskih Srba.

NDH kao priručna politička toljaga

Prije nekoliko tjedana iznio je i optužbe o kolektivnoj krivnji za ustaške zločine, kazavši kako je bilo “vrlo malo Hrvata” koji su se od toga distancirali.

Rezolucija o genocidu Srba nad Bošnjacima u Srebrenici time je izazvala simultani srpsko-bošnjački napad na Hrvate i Hrvatsku.

Bošnjačke udruge, koje su objavile spomenutu publikaciju u kojoj su objavljene tvrdnje o hrvatskoj krivnji, odbacile su kritike Grlića Radmana. Čak su najavile da će tu knjigu promovirati i u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.