UN: Izglasana rezolucija o genocidu u Srebrenici

UN
Foto: fah

Opća skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Nacrt rezolucije su podržale 84 države, 19 je bilo protiv, a 68 suzdržanih. Rezolucijom se 11. srpnja proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici te osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija osuđuje poricanje genocida kao povijesnog događaja, te veličanje onih koje su međunarodni kazneni sudovi osudili za ratne zločine. Predložile su je Njemačka i Ruanda, a Hrvatska je jedan od 40-ak sponzora rezolucije. Rezolucija je dobila veliku potporu. Iako se u dokumentu ne spominje krivnja nijednog naroda, Srbija i Republika Srpska uz potporu Rusije žestoko su lobirale protiv izglasavanja, prenosi HRT. Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić obratio se na sjednici.

Vučić prozvao Njemačku

Vučić je uoči glasanja o Rezoluciji o Srebrenici kazao da je Srbija bila prva po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika.

>Geopolitička analiza: Zašto se Beograd pribojava rezolucije o genocidu u Srebrenici?

“Želim raskrinkati neistinito i lažno opravdanje za usvajanje Rezolucije. Ja sam se poklonio svim žrtvama sukoba u BiH, srpskim i bošnjačkim, a i ranije sam se poklonio i položio cvijeće. Teško je govoriti nakon Njemačke koja je najjača zemlja u Europi i vjeruje da ima moralno pravo da prodikuje svima koji se ne slažu”, kazao je Vučić na početku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je stav od ranije da je ovo “ispolitizirana rezolucija”.

“Ovo je ispolitizirana rezolucija. Zašto se usvaja? Njemačka je govorila o pojedinačnoj i pravnoj odgovornosti, ako je to tako, zašto se usvaja Rezolucija? Ako govorimo o pojedinačnoj odgovornosti, ona je već osigurana kroz optužnice i presude i svi oni koji su optuženi već su osuđeni na kazne zatvora. Nema pojedinačnih imena u Rezoluciji, ne spominju se”, rekao je Vučić.

>Luka Mišetić: Nakon Srebrenice, Hrvatska je obranila BiH od daljnje agresije na njezin poziv

Dodik uporno negira genocid u Srebrenici

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik u četvrtak je uoči rasprave ponovo negirao taj zločin i najavio inicijativu za “mirno razdruživanje” BiH. Dodik je lažima nazvao sudski utvrđene činjenice o genocidu nad više od osam tisuća Bošnjaka što su ga počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je kako u RS to neće poštovati ono što se donosi u Rezoluciji.

“Nama to neće biti dan sjećanja jer mi taj dan nismo ništa napravili”, kazao je Dodik.

>11. srpnja 1995. Srebrenica – admiral Davor Domazet-Lošo svjedoči o genocidu

Dodik je najavio da će vlada RS-a nakon usvajanja rezolucije predložiti “sporazum o razdruživanju i mirnom razgraničenju”. Današnja BiH nije, po njegovu tumačenju, nastala na temelju Dejtonskog sporazuma nego dobrovoljnim spajanjem RS i Federacije BiH pa bi taj dogovor sada “mirno raskinuti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedam ključnih točaka 

Prvo je da će se 11. srpnja proglasiti Međunarodnim danom razmišljanja i komemoriranja genocida u Srebrenici 1995. te će se obilježavati svake godine.

Potom se navodi da Opća skupština UN-a bezrezervno osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici te potiče države članice da čuvaju utvrđene činjenice razvijanjem odgovarajućih programa u svojim obrazovnim sustavima.

>Petrović: Srebrenički genocid nije rasvijetljen do kraja. Tko je podupirao Ratka Mladića?

Također, bezrezervno se osuđuje veličanje ratnih zločinaca, uključujući odgovorne za genocid u Srebrenici.

Ističe se važnost dovršetka procesa pronalaženja i identificiranja preostalih žrtava te poziva na nastavak procesuiranja počinitelja genocida u Srebrenici, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.