Huawei najavljuje veću kapitalnu potrošnju u borbi protiv krize

epa07574132 (FILE) - An image of the company logo of the Chinese IT company and service provider Huawei, at the CeBit trade fair in Hanover, 06 March 2012 (reissued 16 May 2019). According to media reports on 16 May 2019, the US Commerce Department added Huawei Technologies Co Ltd. to the Bureau of Industry and Security (BIS) Entity List, which prohibits the company from obtaining technology from US firms without explicit government approval. The decision was made on national security grounds, as US has accused Huawei, a Chinese telecommunications firm, of potentially conducting espionage on behalf of the Chinese government with the implementation of its 5G network. EPA/MAURITZ ANTIN

Kineski tehnološki div Huawei povećat će potrošnju na proizvodnu opremu kako bi klijentima jamčio pouzdanu opskrbu a planira i ukinuti suvišne funkcije i smijeniti neefikasne menadžere kako bi prevladao krizu prouzročenu američkim izvoznim ograničenjima, poručuje osnivač Ren Zhengfei.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Države objavile su ovog tjedna da će odgoditi za tri mjeseca zabranu isporuke dijelova Huawei Technologiesu. Paralelno se Washington sprema na crnu listu dodati više od 40 Huaweijevih podružnica.

Washington tvrdi da kineska tvrtka špijunira za vladu u Pekingu i smatra je rizikom po nacionalnu sigurnost. Stoga namjeravaju američkim dobavljačima zabraniti isporuke dijelova kineskoj tvrtki a pojačavaju i pritisak na američke saveznike da isključe Huawei iz uspostave mobilnih mreža nove generacije 5G.

“Kompanija se našla u situaciji ‘biti ili ne biti'”, napisao je čelnik kineske tvrtke u dopisu zaposlenima u kojem sve vrvi od vojnih metafora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters je dopis dobio na uvid, a Huawei je potvrdio njegov sadržaj.

Ren, bivši časnik kineske vojske, traži od zaposlenih da agresivno rade na ostvarivanju prodajnih ciljeva, ističući da tvrtka prelazi na “ratni način rada” kako bi preživjela krizu.

“U prvoj polovini godine naši su rezultati izgledali dobro, vjerojatno zato što su naši kineski klijenti suosjećali s nama i pravodobno su podmirivali svoje financijske obveze. Zahvaljujući velikom volumenu naš je novčani tok izgledao dobro ali to nije realno stanje”, upozorio je čelnik Huaweija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjeren je, ipak, da će kompanija ostvariti dobre godišnje rezultate a smatra da trebaju „trošiti novac i riješiti pitanje kontinuiteta proizvodnje“ većim strateškim ulaganjima, između ostalog i u proizvodnu opremu.

Huaweijevi su prihodi u prvoj polovini godine poskočili 23 posto zahvaljujući snažnoj prodaji smartphonea na domaćem tržištu.

Ren je u lipnju rekao da je američka zabrana gora nego što su očekivali, dodajući da bi prihodi kompanije u iduće dvije godine mogli stagnirati. U novom je dopisu pozvao radnike ulože maksimalne napore kako bi kompanija povećala godišnje prihode, prema cilju zacrtanom početkom godine, prije američke zabrane, na 125 milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle su godine iznosili 100 milijardi dolara.

Upozorio je također na opasnost po novčani tok ne budu li klijenti na vrijeme podmirivali svoje obveze prema kompaniji. Stoga je od radnika zatražio da budu “konzervativni” u naplati potraživanja od klijenata.

U protivnom bi se kompanija mogla suočiti s manjkom likvidnost koja bi mogla biti kobna, naglasio je.

Huawei ima gotovo 190.000 radnika u zemljama širom svijeta i trenutno uvodi izmjene u poslovanju širom svijeta, usmjeravajući kapacitete u upravljanje proizvodnjom, pojednostavljujući postupak sastavljanja financijskih izvješća i ukidajući neefikasne funkcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.