Huawei uzvraća Pompeu: ‘Nadamo se da će Hrvatska primjenjivati nediskriminirajući pristup prema svim dobavljačima kibernetičke opreme’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Šef Trumpove diplomacije Mike Pompeo netom prije američkih izbora stigao je u Hrvatsku nakon posjeta Grčkoj i Italiji. Ranije je u kolovozu posjetio Poljsku, Češku, Sloveniju i Austriju i svugdje pokušava uvjeriti članice Europske unije da ne koriste tehnologiju kineskog diva Huaweija pri izgradnji 5G mreže. Slovenija je, primjerice, potpisala deklaraciju o sigurnom korištenju 5G mreže, u kojoj se ne spominje eksplicite Huawei kao „zabranjena kompanija”, ali je jasno na što cilja Trumpova administracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD, ističe kako 5G tehnologija koju razvija Huawei služi kineskoj vladi za špijuniranje, što kineske vlasti, a i sam Huawei oštro odbacuju.

Američki državni tajnik Mike Pompeo rekao je danas u intervjuu Hini kako Sjedinjene Države traže da Hrvatska strateške projekte ne daje u ruke Kinezima jer nacionalna sigurnost mora biti prioritet i ne smije biti ugrožena.

> Pompeo: ‘Postoji rizik povezan s onim što čini Kineska komunistička partija, želim da Hrvatska širom otvori oči kad posluje s njom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Promjena u odnosima s Kinom: Velika Britanija potpuno zabranjuje Huaweijevu 5G tehnologiju

>Što sve brine Amerikance? Suradnja Hrvatske s Huaweijem, Prvo plinarsko društvo, suradnja s Kinezima na Pelješkom mostu…

Iz Huaweija su odgovorili priopćenjem i odbacili navode iz SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Huawei Technologies snažno i kontinuirano negira neutemeljene optužbe američke vlade jer SAD nije dokazao niti jedan od svojih navoda protiv nas.

Cijenimo otvoreno i pošteno poslovno okruženje koje je Hrvatska stvorila za sve multinacionalne kompanije jednako i nadamo se da će zemlja nastaviti primjenjivati nediskriminirajući pristup prema svim dobavljačima kibernetičke opreme, zahtijevajući od svih da se jednako pridržavaju EU 5G standarda kibernetičke sigurnosti i mehanizma provjere.

Upravljanje kibernetičkom sigurnošću trebalo bi se usredotočiti na rješavanje problema. Kibernetička sigurnost tehničko je pitanje i mora se riješiti tehničkim sredstvima. Političke taktike za postizanje hegemonije u globalnom natjecanju, poput isključivanja određenih dobavljača na temelju zemlje porijekla, nisu učinkovite u borbi za kibernetičku sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Huawei je u proteklih 30 godina isporučio opremu koju koristi tri milijarde ljudi širom svijeta. Nikada se nije dogodio nijedan zlonamjerni incident kibernetičke sigurnosti zbog upotrebe Huawei opreme niti su postojali dokazi protiv naše kompanije. Uvijek se pridržavamo međunarodnih i lokalnih zakona, propisa i poslovne etike.

Do sada uživamo povjerenje mnogih europskih zemalja i njezinih građana, kao i hrvatske vlade i naroda. Imamo čvrsto uporište s našim 5G rješenjima u Njemačkoj, Francuskoj, Španjolskoj, Švicarskoj, Austriji i Mađarskoj.

Sve što razvijamo i isporučujemo našim korisnicima je sigurno, pouzdano, dosljedno tijekom proteklih 30 godina”, priopćeno je iz Huaweija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.