Iračke snage osvojile uporište Islamske države u Ramadiju

epa04778953 An Iraqi soldier holds a Rocket Propelled Grenade (RPG) during a military operation at a military barracks near Ramadi city, western Iraq, 01 June 2015. More than 40 Iraqi soldiers were killed on 01 June when Islamic State jihadists launched a suicide attack on an arms depot in the turbulent west of the country. The jihadists detonated an explosive-laden tank at the base in the Tharthar area, in the desert between Samara and the Islamic State-held city of Ramadi. EPA/ALAA AL-SHEMAREE

Iračke snage su u nedjelju preuzele nadzor nad vladinim kompleksom u središtu Ramadija, posljednjem uporištu Islamske države u tom zapadnom iračkom gradu, rekao je vojni glasnogovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadzor nad kompleksom znači da su poraženi u Ramadiju”, rekao je Sabah al-Numani, glasnogovornik snaga koje predvode borbe na vladinoj strani. “Slijedeći korak je čišćenje mogućih džepova ovdje ili u gradu”.

“Kompleks je potpuno pod našim nadzorom, u kompleksu više uopće nema Daesh-ovih boraca”, rekao je Reutersu, rabeći pogrdnu arapsku kraticu za Islamsku državu.

Ponovno osvajanje Ramadija, čiji pad u ruke militanata u svibnju je bio poniženje za iračku vojsku, je jedna od najvažnijih pobjeda za iračke oružane snage otkako je Islamska država zaposjela trećinu Iraka u 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iračke vladine snage podržava zračnim udarima međunarodna koalicija koju predvode Sjedinjene Države.

Šijitske milicije koje podržava Iran, koje su igrale veliku ulogu u drugim ofenzivama protiv Islamske države, iračka vlada je držala podalje od bojišnice u većinski sunitskom Ramadiju kako bi izbjegla sektaške napetosti.

Ramadi je drugi važan grad ponovno osvojen od Islamske države nakon Tikrita u travnju. Dužnosnici su rekli da će biti predan u ruke mjesnoj policiji i sunitskim plemenskim snagama nakon što se u njemu osigura sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Ramadija vojska planira uzeti natrag Mosul, grad na sjeveru, najveće naseljeno mjesto koje je pod kontrolom Islamske države u Iraku i Siriji.

Izbacivanje militanata iz Mosula, s predratnim stanovništvom od blizu 2 milijuna, praktički će uništiti njihovu državnu strukturu u Iraku i lišiti ih važnog izvora financija koje dijelom dolaze od nafte, a dijelom od poreza nametnutog građanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.