Iran odbacio sporni zakon o hidžabu

Prijedlog zakona o hidžabu, koji je trebao dati veće ovlasti iranskoj policiji i milicijama u pogledu poštivanja njegova nošenja, ocijenjen je protuustavnim, izvijestio je u subotu jedan državni medij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamski zakon koji je na snazi u zemlji od revolucije 1979. obvezuje žene da nose široku i dugu odjeću i hidžab, koji im pokriva kosu i vrat.

Policijska postrojba koja nadzire moral zadužena je za poštivanje tog zakona i određuje globe onima koje ga ne poštuju.

Brojne žene su posljednjih godina počele nositi lagani hidžab, koji donekle pokriva kosu i odjeću, ali ne pokriva cijelo tijelo kao tradicionalni čador.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je izazvalo prosvjede vjerskih zastupnika i dužnosnika koji ističu da se zakon ne poštuje i da ju policija zadužena za moral ne primjenjuje kako treba.

Nacrt zakona, nazvan “podrška onima koji promoviraju krepost i bore se protiv poroka” odbacilo je Vijeće čuvara zaduženo za provjeru sukladnosti zakon s Ustavom i Islamskim zakonom.

Službena agencija Irna je navela da plan u 24 točaka sadržava 14 točaka koje su u proturječju s ustavom i zakon nije potvrđen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su u sklopu tog zakon željeli dati miliciji islamističkog režima Basidž veće ovlasti prilikom upozoravanja žena koje smatraju neprikladno odjevenima.

To odbacivanje ne predstavlja definitivno odustajanje od zakona. Vijeće je poslao plan zakona parlamentu radi uvođenja amandmana, navodi agencija.

Umjereni predsjednik Hasan Rohani, izabran u lipnju 2013. nakon kampanje za uvođenje više kulturnih i društvenih sloboda, u listopadu se distancirao od nacrta toga zakona i rekao da se u prevenciji poroka ne bi smjeli usredotočiti samo na jednu temu, poput nošenja hidžaba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.