Izravna inozemna ulaganja u Njemačku šestu godinu zaredom pala za 12 posto

ulaganja
Foto: iStock

Njemačka već šestu godinu zaredom teško uspijeva privući inozemne ulagače, a izravna inozemna ulaganja prošle su godine pala za 12 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje revizorske tvrtke EY pokazalo je da je broj investicijskih projekata koje su objavile međunarodne tvrtke u Njemačkoj pao na samo 733 u 2023. godini, što je najniža brojka od 2013. godine.

O gospodarskom padu Njemačke svjedoči činjenica da se inozemni ulagači suzdržavaju od poslovanja u toj zemlji. Od 2017. godine projekti stranih ulaganja diljem Njemačke smanjili su se za 35 posto, piše Remix.

Njemačka je po inozemnim ulaganjima treća u Europi, iz Francuske i Velike Britanije

Njemačka je i nadalje treća na popisu na listi europskih zemalja po inozemnim ulaganjima. Zaostaje za Francuskom, koja je ostala na vrhu unatoč padu od 5 posto na 1.194 projekta koji su započeti prošle godine i Velikom Britanijom, u kojoj su nove mogućnosti ulaganja porasle za 6 posto, na 985.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njemačka opasno klizi prema deindustrijalizaciji, upozorava čelnik slavne tvrtke električnih alata

Prema istraživanju investicijskih aktivnosti EY-a, ulagači su ocijenili London kao najatraktivniji grad za ulaganja, a Pariz je na drugom mjestu.

Predsjednik upravnog odbora EY-a Henrik Ahlers okrivio je gospodarsku i političku scenu u Njemačkoj za pad ulaganja.

“U Njemačkoj imamo veliko porezno opterećenje, visoke troškove rada, skupu energiju i istodobno paralizirajuću birokraciju. Rezultat je da ulaganja padaju, raspoloženje među potrošačima i tvrtkama je u podrumu, a gospodarstvo se razvija slabije nego u bilo kojoj drugoj industrijskoj zemlji”, rekao je Ahlers.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulaganja u Mađarsku rastu, slijede Švicarska i Turska

Dok Njemačka posustaje, ostale europske zemlje prošle su godine zabilježile porast udjela izravnih stranih ulaganja (FDI). Mađarska je, primjerice, zabilježila najveći porast od 54 posto u novim investicijskim projektima u zemlji. Time je otvorila ukupno 11.349 radnih mjesta, u usporedbi s njemačkih 14.261.

Švicarska i Turska zauzele su drugo i treće mjesto po postotnom rastu, zabilježivši povećanje inozemnih ulaganja za 53 odnosno 17 posto.

>Njemačka štiti svoj javni interes: Vlada postrožuje propise o inozemnom preuzimanju domaćih kompanija

Europske zemlje koje su doživjele najveći pad izravnih stranih ulaganja bile su Irska (-46 posto), Finska (-31 posto) i Austrija (-21 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupno su projekti izravnih inozemnih ulaganja diljem Europe prošle godine pali za 4 posto, s 5.962 na 5.694. Vodeće neeuropske zemlje ulagači bile su Sjedinjene Države s 19 posto, Kina s 5 posto i Japan s 3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.