Karamarko: Zagreb mora biti aktivniji po pitanju prava Hrvata u BiH

“Nismo zadovoljni s položajem hrvatskog naroda u BiH. Uvijek ističem i isticat ću – BiH je domovina hrvatskog naroda, nećemo je se odreći i nećemo se odreći svojih prava. Moramo ovdje ostati živjeti, kao što smo ostali stoljećima i živjeli i bitno utjecali na karakter Bosne i Hercegovine”, kazao je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko u intervjuu za Večernji list BiH te dodao kako će se “zalagati da se prava hrvatskog naroda izjednače s pravima druga dva naroda”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karamarko je kazao kako službeni Zagreb može i mora biti aktivniji po pitanju prava Hrvata u BiH.

“Kada preuzmemo odgovornost za vođenje Hrvatske, sigurno ćemo biti i aktivni i angažirani. Naš je moto da nitko u Zagrebu ne može spavati mirno sve dok to ne može i posljednji Hrvat u BiH”, istaknuo je Karamarko te dodao kako je način popravljanja položaja Hrvata u BiH “pitanje dogovora” i osvrnuo se na moguće rješenje u hrvatskom entitetu kojeg podupire i većina Hrvata u BiH. No, zapadni dužnosnici to uopće ne smatraju realnom opcijom.

“Nama je prihvatljivo sve ono što će učiniti Hrvate ravnopravnim – a to će dogovoriti legitimni predstavnici triju naroda. Sve dok od legitimnih predstavnika hrvatskog naroda u BiH ne čujem da su zadovoljni položajem Hrvata, smatrat ću da nismo izvršili obveze koje nam nameće i Ustav Republike Hrvatske”, napomenuo je Karamarko, ali i dodao kako valja biti mudar i uvažavati stavove i mišljenje vodećih „igrača“ međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bitno mi je da Hrvati u BiH sami biraju svoje predstavnike, svoje školstvo, kulturu, TV program i sva ostala prava kao i druga dva naroda u BiH, a kako će se to organizirati – na predstavnicima je triju naroda da dogovore najbolji i najprihvatljiviji model”, rekao je Karamarko te odao kako je njemu osobno, HDZ-u i vladi koju će, kako ističe, uskoro formirati, bit će prihvatljiv tek onda kada to potvrde legitimni hrvatski predstavnici u BiH. Sve do tada smatrat ću da hrvatski narod nije ravnopravan u BiH, a takva BiH, po nama, ne bi smjela niti započeti pregovore o ulasku u EU, a kamoli postati ravnopravna članica Unije”, zaključio je Karamarko.

Karamarko je komentirao i postojeću političku situaciju u Hrvatskoj.

“Zahvaljujući nesposobnosti aktualne vlade, mi u Hrvatskoj imamo katastrofalno gospodarsko-socijalno stanje, nezaposlenost, siromaštvo i bijedu. Kod nas su stale sve ozbiljne investicije, situacija je svakim danom sve gora. Svakim potezom koji povuče, Milanovićeva vlada samo produbljuje krizu. Josipović do sada nijednom nije ozbiljno reagirao kako bi upozorio vladu i zaštitio najugroženije. Svjesni smo da ćemo imati puno posla kada preuzmemo odgovornost, morat ćemo odmah zaustaviti sve negativne trendove i pokrenuti procese u suprotnom smjeru. Naravno da pri tome nećemo zaboraviti Hrvate u BiH”, napomenuo je Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje zašto Zagreb ne čini gotovo ništa kako bi rasvijetlio svoju ulogu u Domovinskom ratu u slučaju suđenja šestorici dužnosnika Herceg-Bosne gdje su i Hrvatska, odnosno predsjednik Tuđman i ministar Šušak, osuđeni za komadanje BiH, Karamarko je kazao kako je istina da je bilo pojedinačnih zločina čijem se procesuiranju nitko normalan ne protivi, ali i to da je u BiH ,uz pomoć i javnu potporu tadašnje hrvatske vlasti na čelu s predsjednikom Tuđmanom , prošao referendum o osamostaljenju.

“BiH još uvijek funkcionira kao država upravo na temelju Daytona. Sve ovo što sam naveo ne bi radio netko tko je tobože želio komadati BiH. Da je to želio, pustio bi je ‘niz vodu'”, istaknuo je Karamarko.

“Apeliram, a i nadam se, da sadašnja Vlada RH i predsjednik Republike poduzimaju sve što mogu kako bi istina izbila na vidjelo. Kada uskoro budemo u prilici obnašati vlast, beskompromisno ćemo napraviti sve da istina o Hrvatskoj i hrvatskom narodu u BiH ugleda svjetlo dana”, zaključio je Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.