U Narodnoj Republici Kini već dugo postoje vjerodostojna izvješća o sustavnom odstranjivanju organa zatvorenicima savjesti bez njihovog pristanka, a uz dopuštenje države. Procjenjuje se da je od 2000. godine u Kini radi odstranjivanja organa ubijeno 1.5 milijuna zatvorenika, a kineski turizam transplantacije organa cvjeta dok Kina egzekucije zatvorenika pretvara u uspješnu industriju. Upravo stoga hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir podržala je pisanu izjavu o zaustavljanju odstranjivanja organa zatvorenicima savjesti u Kini.
Dok kineske vlasti u svojim službenim dokumentima navode da se u Kini godišnje izvede tek oko 10 tisuća transplantacija organa, izvješće Međunarodne koalicije za zaustavljanje odstranjivanja organa u Kini ukazuje da se radi o 100 tisuća transplantacija godišnje. Do ovog saznanja ugledni stručnjaci okupljeni u ovu Koaliciju došli su temeljem istrage transplantacijskih aktivnosti, kirurškog osoblja, ali i broja bolničkih kreveta i odjela namijenjenih transplantacijama organa. Kako se ističe, mnoge bolnice imaju novouređene odjele za transplantaciju, a do toga ne bi došlo da se zaista radi o 10 tisuća transplantacija godišnje u zemlji od 1,3 milijarde stanovnika te da ne postoji realno uvjerenje o nastavku opskrbe organima za transplantaciju.
A organi za transplantaciju stižu od političkih zatvorenika. Prvenstveno se radi o velikom broju sljedbenika Falun Gonga, miroljubive budističke duhovne prakse koja uključuje izvođenje vježbi i meditaciju, koji su zatočeni zbog svojih vjerskih uvjerenja, ali i o Ujgurcima, Tibetancima i kršćanima.
Zastupnica Marijana Petir ističe kako se ovdje krše mnogobrojna temeljna ljudska prava – pravo na slobodu religije, pravo na slobodu savjesti, pravo na slobodu mišljenja i uvjerenja, prava zatvorenika na pošteno suđenje i primjeren zatvorski tretman, te pravo na život kao prvo među ljudskim pravima. Petir podsjeća da je Amnesty International u svom izvješću za 2015. godinu potvrdio kako je Kina vodeća zemlja svijeta u egzekucijama zatvorenika te upozorava kako industriju nezakonitog i nehumanog odstranjivanja organa koju kineske vlasti podržavaju treba zaustaviti. “Kina je egzekucije zatvorenika pretvorila u unosan posao, to je neprihvatljivo i to moramo zaustaviti!”, upozorava Petir.
U pisanoj izjavi koju je podržala i zastupnica Petir podsjeća se da je Vijeće Europe 9. srpnja 2014. godine usvojilo Konvenciju protiv trgovine ljudskim organima kako bi se kriminalizirala nezakonita transplantacija organa. Međunarodnu zajednicu potpisnici ove pisane izjave pozivaju da poduzme konkretne mjere kako bi se pogubna i nezakonita praksa u Kini zaustavila, a upućen je poziv na organizaciju neovisne istrage o odstranjivanju organa u Narodnoj Republici Kini.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr