U BiH nema dogovora o reformama, Komšić nastavlja borbu za ‘građansku državu’

Komšić
Foto: FaH

Čelnici vladajućih stranaka u BiH još se nisu dogovorili o reformama, a predsjednik predsjedništva BiH Željko Komšić ponovo je najavio kako će se zalagati da njegova zemlja postane građanska država u kojoj će u središtu biti prava pojedinca. Komšić smatra kako se sadašnji koncept, koji se temelji na pravima konstitutivnih naroda, pokazao neuspješnim jer neprestano proizvodi nove sukobe.
Vladajuće stranke nisu se u utorak uspjele dogovoriti o reformskim zakonima koji bi toj zemlji otvorili pregovore o članstvu u Europskoj uniji. Kao posljednju mogućnost najavili su da će se stranačke radne skupine u slijedećih tjedan dana pokušati o tome usuglasiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komšić je u povodu 1. ožujka, koji se u dijelovima BiH s bošnjačkom i hrvatskom većinom obilježava kao dan neovisnosti, održao predavanje na sarajevskom sveučilištu, prenosi HRT, pozivajući se na Hinu.

Ocijenio je kako je zemlja i danas suočena s istim problemima kao i 1992. Tada je organiziran referendum o odvajanju od tadašnje već krnje jugoslavenske federacije koji je vodstvo bosanskih Srba pokušalo blokirati.

Komšić temeljni problem vidi u pitanju o ‘građanskom’ karakteru BiH

Komšić smatra kako je temeljni problem i dalje sadržan u pitanju hoće li BiH biti država isključivo konstitutivnih naroda s “malim otvorenim vratima” za građane ili pak liberalna država u kojoj će pojedinac odnosno građanin biti “centar političkog svemira”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Komšić u UN-u usporedio Hrvatsku sa Srbijom, Plenkovića s Putinom: Mišetić: To je blef

“To je točka na kojoj se razilazimo u BiH i na njoj se lome stvari u BiH”, kazao je Komšić koji tvrdi kako biti građanin ne znači nijekati etničke identitete nego afirmirati prava pojedinca.

Komšić je, zagovarajući koncept građanske države, četiri puta pobijedio na izborima za člana predsjedništva BiH iz reda Hrvata. Njegov je legitimitet sporan jer su za njega glasovaali pretežito Bošnjaci. Zbog načina na koji je izabran Komšića ne priznaje Hrvatska, čiji dužnosnici odbijaju susrete s njim.

Unatoč nezadovoljstvu i napetostima u BiH između hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka što ih je njegov izbor prouzročio, Komšić je najavio kako od svog koncepta političkog djelovanje neće odustati jer ga smatra jedinim rješenjem za BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužuje Hrvatsku za miješanje u unutarnje odnose u BiH

On tvrdi da su problemi isti kao i prije 33 godine i da se moraju početi rješavati jer je u postojećem ustavnom aranžmanu nije moguće ostvariti standarde na kojima inzistira Europska unija. Ostanu li ovakva rješenja, pristupni pregovori s EU u startu su osuđeni na neuspjeh, smatra Komšić, koji međunarodnu zajednicu krivi jer na tome ne inzistira dovoljno.

>Žižić za Narod.hr: Izetbegović i Komšić su najodgovorniji za nacionalističko ludilo u bošnjačkoj javnosti

Optužio je Hrvatsku za miješanje u unutarnje poslove BiH zbog potpore zahtjevima za izmjenom načina biranja članova Predsjedništva BiH na kojima inzistiraju stranke okupljene u Hrvatskom narodnom saboru BiH (HNS).

Ukoliko na snazi i dalje budu ustav i okvir iz Daytona, zadržat će se stanje zamrznutog konflikta u BiH u kojemu će se uvijek raspravljati o tome tko koga više ugrožava i tko ima više prava, smatra Komšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.