Kordić: Ne tražimo ništa što nam ne pripada – mi smo stoljetni stanari na prostorima BiH

Dario Kordić u nedjelju je svečano dočekan u Busovači, u koju je stigao 17 godina nakon predaje Haaškome sudu nakon što je nedavno izašao nakon odsluženja dvije trećine zatvorske kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kordić je najprije sudjelovao na misi u crkvi u Busovači, uz više stotina mještana ali i visokih dužnosnika Hrvata u BiH među kojima je bio i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, koji je i predsjednik doma naroda parlamenta BiH. Tijekom mise Kordića je pozdravio i župnik fra Dominko Batinić.

Za Kordića je upriličen prijam na mjesnom stadionu u Busovači, gdje je pred više tisuća simpatizera poručio Hrvatima da ostanu jedinstveni, posebno na predstojećim općim izborima u Bosni i Hercegovini.

“Nađite zajednički jezik, napravite jedinstvene izborne liste jer u pitanju je sudbinsko vrijeme za ovdašnje Hrvate”, rekao je Kordić u govoru na stadionu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne tražimo ništa što nam ne pripada, mi nismo i nećemo biti podstanari, mi smo stoljetni stanari na ovim prostorima u BiH i to hoćemo i ostati. A za to nam treba više sloge i zajedništva“, rekao je Kordić.

Kordić je tijekom dana posjetio i grobove svojih roditelja, koji su umrli dok se on nalazio na izdržavanju 25-godišnje zatvorske kazne u zatvoru Karlau kod Graza.

Dario Kordić (54) bio je potpredsjednik i član predsjedništva Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, a kasnije Hrvatske Republike Herceg-Bosne te jedno vrijeme i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ-BiH). Predao se Haaškome sudu 1997. godine zajedno sa skupinom Hrvata iz središnje Bosne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Haaški sud osudio ga je na 25 godina zatvora, a kaznu je izdržavao u Austriji, u što mu je uračunat boravak u haaškom pritvoru od dragovoljne predaje 1997. godine. Pušten je iz zatvora nakon što je odslužio dvije trećine zatvorske kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.