Kosovo na prijevremenim izborima

FaH

Građani Kosova u nedjelju su počeli izlaziti na izbore za novi parlament, godinu dana prije roka pošto se prva velika vladajuća koalicija raspala pod pritiskom da provede nepopularni sporazum o razgraničenju, preduvjet u procesu približavanja Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovski predsjednik Hashim Thaci raspisao je prijevremene parlamentarne izbore dan nakon što je izglasano nepovjerenje koalicijskoj vladi Thacijeve Demokratske stranke (PDK) i Demokratske lige (LDK) premijera Ise Mustafe.

Glasanje o nepovjerenju zatražila je oporbena Inicijativa za Kosovo, uz potporu Alijanse za budućnost Kosova (AAK) koju vodi bivši premijer Ramush Haradinaj, te pokret Samoopredjeljenje, ali i 12 zastupnika stranaka koje sudjeluju u vlasti.

Mustafa, koji je vladu vodio tri godine, nazvao je to “političkim” potezom u svrhu “prikrivanja ranijih koruptivnih afera” i “destabiliziranja zemlje”. Ustvrdio je da je njegova vlada imala najviše uspjeha u borbi protiv ekstremizma, migracija i korupcije, provela je reforme i ostvarila proračunsku stabilnost unatoč naslijeđenim dugovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izglasavanje nepovjerenja dogodilo se uoči glasanja o graničnom sporazumu Kosova i Crne Gore. Demarkacija granične crte s Crnom Gorom jedna je od preuzetih međunarodnih obveza, a osim predstavnika Srba protivi joj se i oporba nazivajući ugovor štetnim kao i niz drugih koje je Priština potpisala s Beogradom.

Za Europsku uniju taj sporazum je izravni uvjet za ukidanje viznog režima građanima Kosova, jedinima na Zapadnom Balkanu koji moraju ishoditi vizu za ulazak u EU.

Mustafina vlada borila se za ratificiranje tog sporazuma i suočila s nasilnim oporbenim prosvjedima na ulicama, a Thacijev PDK pridružio se oporbi u rušenju Mustafe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predizborne ankete predviđaju pobjedu koaliciji stranka koje vode bivši zapovjednici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) u ratu protiv srpskih snaga 1998-1999.

Jedan od njih, bivši premijer Haradinaj, u kampanji je obećao ispregovarati novi granični sporazum s Crnom Gorom.

Sve političke stranke obećavaju da će poboljšati gospodarstvo i povećati plaće kako bi Kosovari manje emigrirali i vjerovali u budućnost za svoju zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od devet godina otkako je Kosovo proglasilo neovisnost od Srbije, deseci tisuća Kosovara rade u inozemstvu, a drugi bi rado otišli iz države u kojoj je nezaposlenost 33 posto i gotovo 60 posto u mladih od 15 do 24 godine.

Zemlja ostvaruje gospodarski rast zahvaljujući novčanim doznakama radnika u inozemstvu, koje čine 20 posto udjela u BDP-u. Neke su stranke u kampanji obećavale rast do 8 posto i povećanje plaća u javnom sektoru za 40 posto u kojoj  je prosječna plaća 300 eura na mjesec, a stopa siromaštva 30 posto, piše agencija Reuters.

Kadri Veseli, predsjednik najveće stranke PDK, koju je vodio Thaci dok nije postao predsjednik, poručio je svojim pristašama da će “Kosovo biti Švicarska Balkana”.

Srbija odbija priznati neovisnost Kosova i sa svojom saveznicom Rusijom blokira toj najmlađoj državi Europe članstvo u Ujedinjenim narodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebni sud za ratne zločine formiran krajem 2016. u Den Haagu za progon pobunjeničkih vođa optuženih za zločine tijekom rata za neovisnost, mogao bi idućih dana optužiti neke istaknute političare, piše agencija dpa.

Mnogi od današanjih političkih vođa, uključujući Thacija i Haradinaja, bili su zapovjednici OVK-a, a Srbija obojicu naziva teroristima, silovateljima i ubojicama.

Ako Thaci i Haradinaj pobijede, nakon izbora naći će se između čekića i nakovnja, pod pritiskom birača da održe obećanja, odnosno da ispune obveze koje su preuzele prethodne vlade prema EU-u i Sjedinjenim Državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.