Sjedinjene Države i Rusija su “veoma blizu” potpisivanju dogovora o sprječavanju izgreda između njihovih zračnih snaga koje odvojeno djeluju u sirijskom zračnom prostoru, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik Pentagona.
Dogovor bi se mogao potpisati već u utorak, rekao je zapovjednik Jeff Davis. “Veoma smo blizu, imamo dokument koji je pred potpisivanjem”, rekao je.
Dodao je da mjere što ih predviđaju Washington i Moskva nisu dio šireg dogovora o načinu djelovanja dviju zemalja u Siriji.
“Kao što znate, ne slažemo se ni sa čim što Rusija radi u Siriji i želimo postići dogovor kako bismo se usredotočili na problem sigurnosti u zračnom prostoru”, rekao je Davis.
Rusija je tražila pregovore o razmjeni informacija kako bi se spriječili izgredi između zrakoplova dviju zemalja koji djeluju na istom vojnom području, kada je 30. rujna počela izvoditi zračne udare u Siriji.
Koalicija šezdesetak zemalja koju predvodi SAD, počela je bombardirati džihadističku skupinu Islamsku državu (IS) u Siriji u rujnu 2014., nekoliko tjedana nakon sličnih udara u Iraku.
Rusija tvrdi da su meta njezinih napada IS i druge “terorističke” skupine, ali Pentagon drži da ona napada pobunjenike koji se bore protiv snaga odanih predsjedniku Bašaru al Asadu.
Zasad nije bilo većeg izgreda na sirijskom nebu, ali su američki dužnosnici za obranu rekli da su koalicijski zrakoplovi morali mijenjati kurs kako se ne bi našli u istom sektoru s ruskim letjelicama.
Sirija: Asad može ostati dok se ne sastavi prijelazna vlada
Bašar al Asad može ostati na vlasti dok Sirija ne dobije prijelaznu vladu, ali mora otići kada se ona ustroji, upozorio je u ponedjeljak saudijski ministar vanjskih poslova.
“Nakon formiranja vlade Bašar al Asad mora otići”, rekao je Adel al Džubeir na tiskovnoj konferenciji u Rijadu u društvu njemačkog kolege Frank-Waltera Steinmeiera.
Saudijski ministar je dodao da Asad može ostati na vlasti dok se prijelazna vlast ne formira, “ali čim ona bude spremna preuzeti vlast, za njega više neće biti mjesta”.
“Dugoročno, ne može biti rješenja s Asadom”, rekao je pak Steinmeier koji obilazi bliskoistočne zemlje u vezi sa sirijskim sukobom.
Rješenje sirijskog sukoba “nije olakšano ruskim vojnim upletanjem” krajem rujna, ocijenio je.
Zamisao o prijelaznoj vladi koja bi imala pune ovlasti i pripremila izbore u Siriji, odobrile su velesile u lipnju 2012. na međunarodnoj konferenciji o Siriji, nazvanoj Ženeva 1.
U sirijskom sukobu je od 2011. izginulo više od 250.000 ljudi, a više od 11 milijuna je raseljeno, od kojih su 4 milijuna izbjegla iz zemlje.
Njemačka je od početka godine primila 600.000 izbjeglica, među kojima najviše Sirijaca.
Tekst se nastavlja ispod oglasa