Američki ministar pravosuđa William Barr ovlastio je savezne tužitelje diljem SAD-a da slijede i istraže ozbiljne navode o nepravilnostima glede glasovanja na predsjedničkim izborima koji su se održali 3. studenog. Nakon njegove odluke Richard Pilger, dužnosnik Ministarstva pravosuđa koji je bio zadužen za nadgledanje istraga o prijevarama na izborima, dao je ostavku.
Na tu ostavku reagirao je Donald Trump Mlađi, sin predsjednika Donalda Trumpa poručivši putem Twittera: “Čekaj, ozbiljno? Nije li to tip koji je bio povezan s Lois Lerner iz Američke porezne službe pod Obamom kada su napadali konzervativce i Tea Party? Možda je to razlog zašto nije napravio apsolutno ništa u Ministarstvu pravosuđa. #dubokadržava”.
Ministar pravosuđa William Barr u izvješću navodi da bi postojeći “pasivni i usporeni pristup provedbi” mogao potkopati glasovanje. Dodaje da bi presedan trebalo zanemariti, a istrage provesti strogo prije potvrđivanja glasova 8. prosinca.
New York Times dodaje kako je dužnosnik Ministarstva pravosuđa potvrdio da je Barr odobrio provjeru navoda o glasačima koji su glasovali, a to nisu smjeli u Nevadi i o glasovima poštom u Pennsylvaniji koji su naknadno datirani da su poslani prije, a ne na dan izbora.
Glasnogovornica Bijele kuće: ‘Imamo 234 pod zakletvom danih svjedočanstava o prijevarama u samo jednom okrugu’
Kayleigh McEnany, glasnogovornica Bijele kuće i bliska suradnica Donalda Trumpa, objavila je u seriji tvitova da je pravni tim predsjednika prikupio 234 stranice izjava glede prijevara na izborima danih pod zakletvom odnosno odgovornošću za krivokletstvo i to samo vezano uz jedan jedini okrug u Michiganu.
Među optužbama koje navodi Trumpov pravni tim su svjedočanstvo o seriji glasačkih listića u kojima je 60% njih imalo isti potpis i svjedočanstvo da su glasački listići skenirani po pet puta. Jedan od svjedoka vidio je kako se više od 50 glasačkih listića unosilo više puta u skener.
Jedan od svjedoka navodi da je vidio 35 prebrojanih glasačkih listića koji nisu bili povezani s osobama u evidenciji birača. Jedan od svjedoka dodaje kako su vidjeli da članovi izbornog povjerenstva popunjavaju nepopunjene glasačke listiće, a jedan je svjedok vidio prebrojane glasove, iako su bili bez potpisa ili poštanskog žiga.
Dodatno, Trumpov tim objavio je da je kontroverzni softver za brojanje glasova koji je uzrokovao pogrešku u okrugu Antrim korišten u okrugu Wayne. Naime, softver je u okrugu Antrim pripisao 6000 glasova za Trumpa – Bidenu, a to je tek naknadno nakon prijave ispravljeno. Kada je rezultat ispravljen, pobjednik u tom okrugu postao je Donald Trump.
Konačno, Trumpov tim optužuje kako su Demokrati dijelili letke u kojima se navodila taktika za ometanje Republikanaca na izborima.
(6/6) ➡️ Election officials covered windows so challengers couldn’t observe counting
➡️ Election officials cheered when GOP challenger ejected
➡️ GOP challenges to suspect ballots ignored
➡️ Challengers barred from observing ballot duplication process
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Kayleigh McEnany (@kayleighmcenany) November 11, 2020
Državni tajnik Pompeo: ‘Doći će do glatke tranzicije prema drugoj administraciji Donalda Trumpa’
U utorak je novinar pitao državnog tajnika i bivšeg direktora CIA-e Mikea Pompea priprema li se State Department za suradnju s Bidenovim tranzicijskim timom i hoće li nečinjenje toga odgoditi ili omesti glatku tranziciju ili predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost.
Pompeo je na to pitanje odgovorio: “Doći će do glatke tranzicije prema drugoj administraciji Donalda Trumpa. Svijet gleda što se ovdje događa. Izbrojat ćemo sve glasove. Kad postupak završi, odabrat će se elektori. Postoji postupak. Ustav to prilično jasno postavlja”, rekao je, prenosi Breitbart.
“Svijet treba biti siguran da će biti uspješna tranzicija potrebna da State Department bude učinkovito operativan danas i učinkovito operativan s predsjednikom koji će 20. siječnja minutu iza podneva stupiti na funkciju”, nastavio je državni tajnik.
“Ovo ministarstvo u potpunosti je posvećeno jamčiti da su izbori diljem svijeta sigurni, slobodni i pravedni, i dužnosnici (State Departmenta) izlažu život da to osiguraju.”
Na pitanje vjeruje li da postoji široka prijevara birača, odgovorio je:
“Ja sam državni tajnik. Primam pozive iz cijelog svijeta. Ti ljudi gledaju naše izbore. Oni razumiju da imamo pravni postupak. Oni razumiju da za to treba vremena, zar ne? Trebalo nam je 37 dodatnih dana na izborima 2000. godine. Tada smo proveli uspješnu tranziciju.
Vrlo sam uvjeren da prebrojavamo i moramo prebrojati svaki legalni glas. Moramo biti sigurni da se svaki glas koji nije bio zakonit ne broji. To “razvodnjuje” vaš glas, ako je učinjeno nepropisno. Moramo to ispravno shvatiti. Kada ispravno shvatimo, ispravno ćemo to i riješiti. U dobrom smo položaju”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa