Mladi švedske političke stranke, člana EPP-a traže ozakonjenje poligamije!

„Baš kao što bismo trebali imati pravo vjenčati se s kime hoćemo, trebali bismo imati i pravo vjenčati se s onoliko osoba koliko hoćemo. Nisu političari ti koji odlučuju tko će se zaljubiti i s koliko ljudi se želiš vjenčati“, kaže Julia Persson (M), potpredsjednica švedske organizacije mladih MUF Skåne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladi umjerene političke struje (MUF) u južnoj švedskoj pokrajini Skåne žele da brak pokriva više od dvije osobe. Njihova je poruka da se država ne bi trebala miješati u to kako živimo svoje živote.

Ovog je vikenda njezin okrug pozitivnim glasovanjem odlučio izvršiti pritisak u korist donošenja takozvanog „brojno neutralnog zakona o braku“. Zakon o zakonskoj vezi dviju heteroseksualnih osoba nije popularan među većinom ovih mladih. SSU, organizacija mladih ljevičara, radije će podržati kohabitaciju, a politički centar i Udruženje mladih liberala, kao i MUF Skåne, žele brojno neutralan brak. Nasuprot toga, švedski demokrati i kršćanski demokrati smatraju da bi brak trebao biti rezerviran za parove.

„Ako želite živjeti u poligamornoj vezi, nema problema, na to sami utječete. Ali zakoni o braku prvenstveno štite djecu i obitelji te vjerojatno ne bi tako dobro funkcionirali u slučaju višestrukih partnera“, kaže Adam Davidsson, predsjednik stranke kršćanskih demokrata pokrajine Skåne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liberalna ideja

Najnovije političke rasprave pokrenula je Mladež centralne partije tražeći da se uvaže njihovi zahtjevi, što je izazvalo oštar odgovor opozicije.

„Ako pogledate na nas starije, mi smo ti koji su u većini. Umjesto što govorite da nismo mladi i radikalni, moglo bi se reći da smo odgovorni i zreli“, kaže Adam Davidsson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali za Juliu Persson i njezinu stranku ovdje se ne radi o sukobu generacija.
„Ovo je u osnovi jedna liberalna ideja koja ne bi trebala biti vezana uz pitanje odnosa generacija“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.