Nova studija sa Sveučilišta California, Davis, Genome Center i UC San Francisco ne pokazuje da postoji značajna razlika u virusnom opterećenju između cijepljenih i necijepljenih osoba koje su bile pozitivne na delta varijantu SARS-CoV-2. Također nije utvrđena značajna razlika između zaraženih osoba sa ili bez simptoma, piše na stanicama sveučilišta ucdavis.edu
Studija naglašava potrebu nošenjem maski i redovitim testiranjem za cijepljene osobe, osobito u područjima visoke prevalencije, napisali su autori. Studija je trenutno dostupna na Internetu kao preprint tvrtke MedRxiv.
“Naša studija dodaje postojeće podatke o razinama virusa u otkrićima cjepiva u dva okruženja s velikom prisutnošću širenja delte varijante u zajednici”, rekao je profesor Richard Michelmore, ravnatelj UC Davis Genome Centra.
Studija je provedena s pozitivnim uzorcima iz asimptomatskih testiranja na UC Davis za Healthy Yolo Together i na testnom mjestu Unidos en Salud u Mission Distriktu San Francisco.
Kada su analizirali podatke, istraživači su otkrili velike varijacije u opterećenju virusom unutar cijepljenih i necijepljenih skupina, ali ne i među njima. Nije bilo značajne razlike u opterećenju virusom između cijepljenih i necijepljenih, ili između asimptomatskih i simptomatskih skupina.
Iako je kod cijepljenih osoba s probojnom infekcijom mnogo manje vjerojatno da će se teško razboljeti nego kod necijepljenih, nova studija pokazuje da oni mogu nositi slične količine virusa i potencijalno bi mogli širiti virus na druge ljude. Ova studija nije izravno govorila o tome kako se lako cijepljeni ljudi mogu zaraziti SARS-CoV-2, niti o tome koliko lako netko s probojnom infekcijom može prenijeti virus.