Obama će na azijskoj turneji posjetiti Kinu, Mijanmar i Australiju

Američki predsjednik Barack Obama u noći na nedjelju otputovat će na osmodnevnu azijsku turneju, u čijemu će središtu biti nerijetko napeti odnosi s Kinom i koja će početi u Pekingu, a nastavit će se u Mijanmaru i u Australiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon teškog tjedna na unutarnjem planu nakon pobjede republikanaca na parlamentarnim izborima, američki predsjednik će morati uvjeriti svoje sugovornike da u zadnje dvije godine u Bijeloj kući želi učvrstiti svoju prisutnost na međunarodnoj pozornici.

Usto će pokušati dokazati da je usprkos nizu kriza – od Iraka i Sirije do Ukrajine – i dalje na dnevnom redu “ponovna uspostava” diplomatske ravnoteže između Sjedinjenih Država i Azije-Pacifika od koje je načinio jedan od glavnih stupova svoje vanjske politike.

Uz dojmljiv broj summita – APEC-a u Pekingu, ASEAN-a u Naypyidawu i G20 u Brisbaneu – Obama će se tijekom turneje sastati s mnogim čelnicima, pa tako i s novim indonezijskim predsjednikom Jokom Widodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama će se u Kini sastati s predsjednikom Xi Jinpingom s kojim Bijela kuća najavljuje “iskren i sveobuhvatan razgovor”.

U Mijanmaru, gdje se u 2015. održavaju parlamentarni izbori, američki predsjednik će se sastati s predsjednikom Theinom Seinom i s oporbenom čelnicom Aung San Suu Kyi.

Obama će ondje naglasiti “zaštitu ljuskih prava, snošljivost, pluralizam te nastavak i produbljenje demokratske tranzicije”, rekla je Susan Rice, njegova savjetnica za nacionalnu sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok traju snažne napetosti u Ukrajini, Obama bi se mogao sastati s ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Nije predviđen nijedan bilateralni susret, ali su dvije zemlje natuknule da neslužbeni susret nije isključen. Zadnji put su se susreli početkom lipnja u Francuskoj.

Na dnevnom redu njegovih susreta mogla bi se naći i Sjeverna Koreja. Nekoliko sati uoči Obamina polaska, oslobođena su zadnja dvojica Amerikanaca koji su ondje bili zatočeni, zahvaljujući dosad neviđenoj tajnoj misiji ravnatelja američke obavještajne službe u Pjongjangu.

Ovaj “važan korak” komunističkog režima, po ocjeni bivšeg američkog veleposlanika u Južnoj Koreji Christophera Hilla, događa se dva tjedna nakon neočekivana oslobađanja još jednog Amerikanca, Jeffreyja Fowlea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.