Američki predsjednik Barack Obama u noći na nedjelju otputovat će na osmodnevnu azijsku turneju, u čijemu će središtu biti nerijetko napeti odnosi s Kinom i koja će početi u Pekingu, a nastavit će se u Mijanmaru i u Australiji.
Nakon teškog tjedna na unutarnjem planu nakon pobjede republikanaca na parlamentarnim izborima, američki predsjednik će morati uvjeriti svoje sugovornike da u zadnje dvije godine u Bijeloj kući želi učvrstiti svoju prisutnost na međunarodnoj pozornici.
Usto će pokušati dokazati da je usprkos nizu kriza – od Iraka i Sirije do Ukrajine – i dalje na dnevnom redu “ponovna uspostava” diplomatske ravnoteže između Sjedinjenih Država i Azije-Pacifika od koje je načinio jedan od glavnih stupova svoje vanjske politike.
Uz dojmljiv broj summita – APEC-a u Pekingu, ASEAN-a u Naypyidawu i G20 u Brisbaneu – Obama će se tijekom turneje sastati s mnogim čelnicima, pa tako i s novim indonezijskim predsjednikom Jokom Widodom.
Obama će se u Kini sastati s predsjednikom Xi Jinpingom s kojim Bijela kuća najavljuje “iskren i sveobuhvatan razgovor”.
U Mijanmaru, gdje se u 2015. održavaju parlamentarni izbori, američki predsjednik će se sastati s predsjednikom Theinom Seinom i s oporbenom čelnicom Aung San Suu Kyi.
Obama će ondje naglasiti “zaštitu ljuskih prava, snošljivost, pluralizam te nastavak i produbljenje demokratske tranzicije”, rekla je Susan Rice, njegova savjetnica za nacionalnu sigurnost.
Dok traju snažne napetosti u Ukrajini, Obama bi se mogao sastati s ruskim kolegom Vladimirom Putinom. Nije predviđen nijedan bilateralni susret, ali su dvije zemlje natuknule da neslužbeni susret nije isključen. Zadnji put su se susreli početkom lipnja u Francuskoj.
Na dnevnom redu njegovih susreta mogla bi se naći i Sjeverna Koreja. Nekoliko sati uoči Obamina polaska, oslobođena su zadnja dvojica Amerikanaca koji su ondje bili zatočeni, zahvaljujući dosad neviđenoj tajnoj misiji ravnatelja američke obavještajne službe u Pjongjangu.
Ovaj “važan korak” komunističkog režima, po ocjeni bivšeg američkog veleposlanika u Južnoj Koreji Christophera Hilla, događa se dva tjedna nakon neočekivana oslobađanja još jednog Amerikanca, Jeffreyja Fowlea.