Obljetnica protjerivanja vojvođanskih Hrvata

Prije 22 godine, 6. svibnja, u srijemskom selu Hrtkovci je na zboru građana i u nazočnosti tadašnjeg predsjednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja započeto je protjerivanje Hrvata iz Vojvodine čitanjem spiska nepodobnih Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U Srbiji nitko nije za to odgovarao osim što se sudi u Hagu Vojislavu Šešelju. Gotovo nitko više službeno ne spominje ove događaje. Zato je neophodno da Republički parlament Deklaracijom osudi protjerivanje Hrvata iz Vojvodine i ispriča se“, smatra predsjednik Udruge „Hrvatska nezavisna lista“ iz Subotice Zlatko Ifković.

Ifković ističe kako su se Hrvati u Vojvodini 24 godine zalagali za postavljene ciljeve isključivo putem parlamentarne demokracije na svim razinama, na nenasilan način borbe za ostvarivanje prava hrvatske nacionalne zajednice, a na 22. godišnjicu spomenutog događaja, jedino su se očitovali  Demokratski savez Hrvata u Vojvodini i udruga Hrvatska nezavisna lista.

Većina Hrvata iz Hrtkovaca je zbog prijetnji i maltretiranja bilo prisiljeno zamijeniti kuće i otići iz sela. Za vrijeme rata, ime sela je promijenjeno u Srbislavci, a Općinskom je odlukom staro ime vraćeno 1995. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon 22. godina od tog zločina,  Hrvati iz Hrtkovaca se nisu vratili u selo kao ni preostalih 30.000 protjeranih vojvođanskih Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.