Ruska državna naftna kompanija Gazprom priopćila je da odgađa ultimatum vlastima u Kijevu za plaćanje plina do 9. lipnja, ponudivši im više od tjedan dana za rješenje spora s Moskvom koja prijeti da će Ukrajini obustaviti isporuku tog energenta.
“Isplata za svibanj mora se realizirati do 9. lipnja”, kazao je čelni čovjek kompanije Aleksej Miller, potvrdivši da je Gazprom primio uplatu dijela ukrajinskog duga uoči nastavka pregovora s Ukrajinom i Europskom unijom u Bruxellesu kasnije tijekom dana.
Kijev pregovorima želi postići da se cijena plina po 1000 prostornih metara vrati na 268,50 dolara, dok Moskva traži 485 dolara, tj. najveću cijenu za jednog klijenta.
Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk obećao je u nedjelju da će Ukrajina za 10 dana podmiriti dug za plin Rusiji ako dvije zemlje u ponedjeljak postignu dogovor o uvjetima novog ugovora, nakon što je Moskva drastično povećala cijenu plina, koju Kijev ne želi platiti.
U slučaju nepostizanja dogovora, Ukrajina namjerava tužiti Rusiju zbog nepoštivanja dosadašnjeg ugovora.
Kompanija je ranije poručila da će od utorka početi isporučivati samo količinu plina koja je već plaćena, nakon čega bi isporuka Ukrajini odmah bila obustavljena, a i isporuka plina Europi poremećena, koja od Rusije dobiva jednu trećinu sveukupnih potreba za plinom.
U nastavku borbi regularnih ukrajinskih snaga s proruskim separatistima na istoku zemlje, tijekom vikenda je najmanje dvoje ljudi poginulo, a osam je ranjenih. Borbe se uglavnom odvijaju na području Slovjanska, a vladine snage su napredovale prema tom gradu, uporištu pobunjenih snaga odanih Moskvi.
Do okršaja dviju strana došlo je i u blizini ukrajinsko-ruskog graničnog prijelaza Djakovo. Prema riječima glasnogovornika ukrajinske vojske, oko 80 boraca je napalo pograničnu postaju minobacačima. U tom je napadu ranjeno troje vojnika. Snage sigurnosti su odbile napad uz pomoć jurišnog zrakoplova Suhoi-25. U međuvremenu je Ramzan Kadirov, čelnik ruske kavkaske republike Čečenije, opovrgao tvrdnje da se na strani ruskih separatista bore i Čečeni.