Arapski sultanat Oman predstavio je Izrael kao državu prihvaćenu na Bliskom istoku u subotu, dan pošto je izraelski premijer Benjamin Netanyahu posjetio tu zemlju i nazvao to povijesnim trenutkom.
Oman je ponudio ideje Izraelu i Palestincima u mirovnim pregovorima, ali ne nastupa kao medijator, rekao je Yusuf bin Alavi bin Abdulah, ministar vanjskih poslova sultanata u govoru na summitu o sigurnosti u Bahreinu.
“Izrael je država prisutna u regiji i mi to svi razumijemo”, rekao je bin Alavi.
“I svijet je svjestan te činjenice. Možda je vrijeme da se prema Izraelu postupa kao i prema drugim državama i da on preuzme jednake obveze”, rekao je.
Abdulah je govorio dan pošto je izraelski premijer posjetio Oman i taj posjet nazvao povijesnim trenutkom.
Tri dana prije Netanyahua u Omanu je u trodnevnom posjetu bio palestinski predsjednik Mahmud Abas.
“Ne kažemo da je put sada lagan i posut cvijećem, ali naš je prioritet zaustaviti sukob i krenuti u novi svijet”, rekao je bin Alavi.
Poručio je da se Oman uzda u Sjedinjene Države, u napore predsjednika Donalda Trumpa koji radi na tome da se zaključi sporazum stoljeća na Bliskom istoku.
Njegov bahreinski kolega Halid bin Ahmed al Halifa iskazao je Omanu potporu u ulozi koju želi odigrati u postizanju mira između Izraela i Palestinaca.
Pridružio im se i kolega iz Saudijske Arabije Adel al-Džubeir kazavši da njegova monarhija vjeruje da normalizacija odnosa s Izraelom ključ mirovnog procesa.
Suzbiti utjecaj Irana na Bliskom istoku
Na trodnevnom summitu sudjeluju Saudijska Arabija i Bahrein, američki ministar obrane Jim Mattis, njegovi kolege iz Italije i Njemačke, a jordanski kralj Abdulah otkazao je nakon poplave Mrtvog mora koja je u njegovoj zemlji usmrtila 21 osobu.
Zajednički interes Izraela i nekih država Zaljeva jest suzbiti utjecaj Irana na Bliskom istoku, piše agencija Reuters. Podsjeća da je Oman dugo vremena u toj regiji igrao ulogu poput neutralne Šivcarske u svjetskoj diplomaciji.
Oman je pomogao posredovati u tajnim pregovorima između Sjedinjenih Država i Irana 2013., što je vodilo potpisivanju povijesnog nuklearnog sporazuma s Iranom u Ženevi 2015.
Ranije ove godine bin Alavi je posjetio jeruzalemsku džamiju Al Aqsu, a premijer Netanyahu je u nekoliko navrata signalizirao zatopljenje odnosa sa Zaljevskim državama.
Tako jer prošli tjedan govoreći o nuklearnoj prijetnji Irana rekao da su “Izrael i druge arapske zemlje dosad najbliskije u povijesti”.
Izvor: Hina/sv