Polovica Rusa drži da je SSSR s pravom ugušio mađarsku pobunu 1956.

Foto: fah

Polovica Rusa drži da je SSSR s pravom ugušio pobunu Budimpešte 1956., prema anketi centra Levada objavljenoj u četvrtak, 60 godina nakon početka te pobune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petnaest posto ispitanih se u potpunosti slaže i 35 posto se “prilično slaže” s idejom da je SSSR imao pravo ugušiti tu narodnu pobunu protiv Sovjetskog Saveza koja je počela 23. listopada, a 4. studenoga ju je tenkovim okončala Crvena armija.

U represiji je poginulo 2000 osoba i pokrenuta je egzil 200.000 Mađara. Više od 300 osoba je pogubljeno, među kojima i premijer Imre Nagy.

Samo šest posto Rusa se u potpunosti protivi toj ideji, prema istrazi neovisnog centra Levada, izvedenom među 1600 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od polovice ispitanih, njih 57 posto navode da ništa nisu znali o pobuni Budimpešte, 22 odgovaraju da su čuli o tome ali nisu mogli točno reći o čemu se radilo.

Na pitanje o razlozima mađarske pobune, 20 ispitanih je ocijenilo da je to bila posljedica subverzivne akcije zapadnih zemalja i 20 posto rezultat revizionističkih i antisovjetskih akcija mađarskih čelnika tog doba.

Za 16 posto Rusa, pobuna Budimpešte je kontrarevolucionarna pobuna mađarske oporbe, samo 15 posto drži da je to bila narodna pobuna protiv Sovjetskog Saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvadeset i trećeg listopada 1956. studentski prosvjedi kojima su tražili političke reforme poprimili su takve razmjere da su obvezale vlasti da vrati na funkciju bivšeg premijera Imre Nagyja, umjerenog komunista koji je u ožujku 1955. smijenjen.

Imre Nagy je poništio jednostranački sustav i zatim 1. studenoga 1956. proglasio izlazak Mađarske iz Varšavskog pakta. To je za SSSR bila kap koja je prelila čašu i ona je 4. studenoga poslala 8 divizija Crvene armije, uz zrakoplovstvo u Budimpeštu i druge gradove Mađarske.

Godine 2011. mađarska vlada Viktora Orbana je promijenila zakon kako bi omogućila procese osobama osumnjičenim za sudjelovanje u osvetama nakon pobune 1956.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.