Povijesni trenutak: Sjeverna i južna Koreja dogovorile završetak rata i denuklearizaciju poluotoka

Foto: fah

Čelnici Sjeverne i Južne Koreje Kim Jong Un i Moon Jae In potpisali su u petak deklaraciju kojom su se suglasili o potpunom uklanjanju nuklearnog oružja s Korejskog poluotoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prvom samitu predsjednika dvije države u više od deset godina objavili su kako će raditi na sporazumu kojim će se uspostaviti trajni i čvrsti mir na poluotoku uz pomoć SAD-a i i Kine kako bi se i službeno završio Korejski rat.

“Nema razloga da se međusobno borimo – mi smo jedna nacija”, kazao je Kim na povijesnom samitu obećavajući da neće ponoviti “nesretnu povijest”.

U deklaraciju je uvršteno obećanje o smanjenju vojnih potencijala u fazama, prekidu neprijateljskih djela i pretvaranju utvrđene granice u zonu mira te okretanje multilateralnim razgovorima s drugim zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojica vođa zagrlila su se nakon potpisivanja deklaracije poručivši da “na korejskom poluotoku neće više biti rata”.

U zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon samita najavljuje se za jesen posjet južnokorejskog predsjednika Pjongjangu. Prema toj izjavi dvije zemlje organizirat će u kolovozu spajanje obitelji koje su razdvojene od završetka rata prije 65 godina.

“Južna i Sjeverna Koreja odlučile su nastaviti program spajanja razdvojenih obitelji u prigodi Dana oslobođenja 15. kolovoza” kada je obilježava japanska predaja, navodi se u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije zemlje uspostavit će ured za vezu i prekinuti emitiranje propagandnih poruka na granici, navodi se u izjavi.

Prije kraja samita predsjednici dvije Koreje zajedno su posadili bor star 65 godina na vojnoj liniji razgraničenja.

Drvo koje datira iz vremena Korejskog rata bit će simbol mira i napretka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.