‘Promjena spola’ za osmogodišnjake? Škotska zastupnica smatra da bi se trebale ‘istražiti’ mogućnosti

promjena spola za odrasle
Foto: istock by GettyImages, GettgyImages; fotomontaža: Narod.hr

Političarka Škotske stranke Zelenih i članica škotskog parlamenta Maggie Chapman kazala je da bi vlada trebala “istražiti procese” koji bi djeci od osam godina omogućili legalnu i neovisnu “promjenu” svog spola, prenosi Remix News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chapman je u intervjuu za televizijsku kuću LBC sugerirala da sadašnje reforme možda neće ići dovoljno daleko. Inače, Chapman je gorljiva zagovornica kontroverznih rodnih reformi škotske vlade da bi se pojedincima olakšalo dobivanje potvrde o priznavanju spola (GRC) i učinkovita “promjena” spola.

Zakonska promjena spola osmogodišnjaka

Novinar Tom Swarbrick citirao joj je prethodne komentare o tom pitanju: “Bilo bi prikladno i korisno da se djeci mlađoj od 16 godina može službeno priznavati drugi spol.”

“Znači li to da biste podržali, na primjer, zakonsku ‘promjenu spola’ osmogodišnjaka?” upita Swarbrick.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Novi jeziv slučaj žrtve ‘transrodne agende’ iz SAD-a nije iznimka; i u Hrvatskoj porast dijagnoza rodne disforije kod djece
>Je li to moguće!? Liberalni New York Times piše o štetnim posljedicama blokatora puberteta i uzimanja hormona drugog spola

“Mislim da smo u odboru koji je proučavao zakonodavstvo (Sturgeonove rodne reforme) čuli od širokog spektra trans osoba da su prije svoje 16. godine znale da su trans. Trebali bismo promatrati procese u kojima se mogu prepoznati. To ne znači da smo odredili dob u kojoj je to u redu, morat će biti mnogo širih rasprava.”

Swarbrick je tražio da bude jasnija: “Mislite da bi dijete mlađe od 16 godina trebalo samo odlučiti hoće li zakonski promijeniti spol?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da”, odgovorila je Chapman.

“Dakle, u teoriji, osmogodišnjak bi to mogao učiniti?”, pitao je Swarbrick.

“Mislim da bismo, u načelu, to trebali istražiti”, potvrdila je Chapman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku razgovora Swarbrick je upitao: “Biste li snizili dob za glasanje na 8 godina?”

“Mislim da bismo zapravo trebali pogledati kako se općenito prema mladim ljudima postupa u društvu”, odgovorila je Chapman.

“Dakle, u Škotskoj biste voljeli vidjeti osmogodišnjake koji mogu glasati i legalno ‘promijeniti spol’?”, ponovio je Swarbrick.

“Nisam to rekla, nemojte izvrtati moje riječi”, odvratila je zastupnica ljevice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prikaz spola u udžbenicima je pojednostavljivanje stvarnosti

Chapman je kazala da je biološki spol, kako se uči u školskim udžbenicima, “veliko pretjerano pojednostavljivanje” stvarnosti.

Tvrdi da je gledanje na spol kao binarno “daleko, daleko, previše jednostavno”. Međutim, nije dala primjer bilo koga tko je uspio promijeniti svoj biološki spol. Prijedlog zakona škotske vlade o rodnoj reformi usvojen je u škotskom parlamentu prošlog mjeseca i znatno bi trebao olakšati “promjenu” spola osobama u dobi od 16 ili više godina.

Zakon bi uklonio zahtjev za liječničku dijagnozu disforije kako bi se dobio GRC i smanjio vrijeme koje podnositelj zahtjeva “mora živjeti u željenom spolu” s dvije godine na samo tri mjeseca. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila je u ponedjeljak namjeru da spriječi da prijedlog zakona postane zakon.

Posljedice upotrebe blokatora puberteta

Promjena spola za sobom vuče razna pitanja, a jedno od njih svakako je pitanje posljedica, posebno kada se radi o maloljetnicima. GnRH agonisti, poznati kao blokatori puberteta, sve se više koriste za liječenje rodne disforije u adolescenata. Poznato je da blokatori zaustavljaju hipofizu u stvaranju hormona koji stimuliraju proizvodnju spolnih hormona. Ističe se da djeca koja počnu uzimati blokatore tijekom prvih znakova puberteta i nastave uzimati hormone suprotnog spola, postat će sterilizirana i možda nikada neće moći postići orgazam.

Također, blokatori puberteta usporavaju i razvoj muških genitalija, a pokazalo se da imaju ozbiljne nuspojave, koje uključuju smanjenje gustoće kostiju, neurološke učinke i psihičke probleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.