Putin nezadovoljan jer je SAD odbacio ključni zahtjev Moskve

Putin, Rusija
Foto: fah

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je svom francuskom kolegi Emmanuelu Macronu da je Zapad ignorirao brige Rusije, usred straha da bi Rusija mogla napasti Ukrajinu, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD je odbacio ključni zahtjev Moskve da NATO isključi ulazak Ukrajine u obrambeni savez – ali je inzistirao da Rusiji nudi “diplomatski put”.

Predsjednik Biden kaže da bi Rusija mogla izvršiti invaziju sljedećeg mjeseca. Njemačka obavještajna služba kaže da je Rusija spremna za napad, ali još nije odlučila to učiniti.

Rusija poriče planiranje napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odgovori SAD-a i NATO-a nisu uzeli u obzir takve ključne brige Rusije kao što su sprječavanje širenja NATO-a, nerazmjeeštanje sustava udarnog oružja u blizini ruskih granica ili vraćanje vojnog potencijala i infrastrukture saveza u Europi na položaje koji su postojali 1997.”, očitovanje je Kremlja.

To je prvi Putinov komentar o krizi nakon što je SAD odbio glavni zahtjev Rusije. Rekao je Macronu da će pomno proučiti protuprijedloge SAD-a prije nego što odluči o bilo kakvoj daljnjoj akciji.

Francuska je rekla da su se dvojica čelnika složila oko potrebe za deeskalacijom, a Macron je rekao Putinu da Rusija mora poštivati ​​suverenitet svojih susjednih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se u petak činilo da je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky umanjio značaj Bidenovog upozorenja o invaziji u veljači.

Novinarima je rekao da tenzije trenutno ne eskaliraju, rekavši: “Ne treba nam panika.”

Kazao je da Ukrajina ne bi trebala biti predmet dogovora između Bidena i Putina te bi umjesto toga trebala biti uključena u pregovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i da su potezi Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a da povuku osoblje veleposlanstva i njihovu rodbinu iz Ukrajine bili pogreška.

‘Rusija je spremna napasti Ukrajinu’

U međuvremenu je šef njemačke vanjske obavještajne službe rekao da je Rusija spremna napasti Ukrajinu, ali još nije odlučila hoće li to učiniti.

“Vjerujem da odluka o napadu još nije donesena”, rekao je Bruno Kahl novinskoj agenciji Reuters.

A glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je kako je savez spreman povećati svoju prisutnost u istočnoj Europi kako bi pokazao svoju odlučnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoltenberg je rekao da Rusija raspoređuje tisuće vojnika i raketnih sustava spremnih za borbu u Bjelorusiju, koja također graniči s Ukrajinom.

> Biden zaprijetio Putinu: ‘Rusija će platiti “strašnu cijenu” ako napadne Ukrajinu’

Rusija je prošlog mjeseca postavila široke sigurnosne zahtjeve sa Zapada, uključujući sljedeće:

  • Ukrajini treba zabraniti ulazak u NATO
  • NATO bi trebao prekinuti vojne aktivnosti u istočnoj Europi, povlačeći trupe iz Poljske i baltičkih republika Estonije, Latvije i Litve
  • Savez ne bi trebao raspoređivati ​​projektile u zemljama u blizini ili na granici s Rusijom

SAD i NATO odgovorili su rekavši da Ukrajina ima pravo birati svoje saveznike, ali su Rusiji ponudili razgovore o postavljanju projektila i drugim pitanjima.

U javnosti, ruski dužnosnici inzistiraju da je NATO opasnost za nacionalnu sigurnost Rusije.

Skeptičan sam. Teško mi je povjerovati da Moskva uistinu vidi da je savez prijetnja.

Samo 6% ruskih granica dodiruje zemlje NATO-a; Kremlj ima dobre odnose s nekim članicama NATO-a, poput Italije i Mađarske; čak je prodao sustave oružja Turskoj članici NATO-a.

Osim toga, nema nikakvih znakova da su Ukrajina, Gruzija ili druge bivše sovjetske države primljene u NATO u bliskoj budućnosti.

Pa zašto se Kremlj veže na savez? Djelomično iz domaćih razloga: kako bi se ruski narod ujedinio protiv navodnog vanjskog neprijatelja.

Ali također, možda, kao izlika da se ovaj trenutak iskoristi za preoblikovanje europskog sigurnosnog poretka u korist Moskve; ponovno uspostaviti rusku sferu utjecaja i pokušati prepisati rezultate Hladnog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.