Razvojne banke namijenile 260 milijuna dolara za borbu s ebolom

Međunarodne razvojne banke najavile su u utorak da će 260 milijuna dolara hitnih zajmova dati trima zapadnoafričkim zemljama u kojima traje epidemija smrtonosne ebole.
Gotovo pedesetero afričkih čelnika okupilo se u Washingtonu na summitu o toj regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska banka najavila je da je namijenila dvjesto milijuna dolara za hitno financiranje pomoći Liberiji, Sijeri Leoneu i Gvineji.

“Strahujem da će još mnogo ljudi stradati ne zaustavimo li epidemiju ebole u početku”, kaže se u priopćenju predsjednika Svjetske banke Jima Yong Kima. “Međunarodna zajednica mora brzo djelovati i obuzdati ovu epidemiju”, dodao je.

Predsjednik Afričke razvojne banke Donald Kaberuka rekao je za Reuters da će njegova banka odmah dodijeliti sredstva za te tri zemlje kojima se zdravstveni sustav ne može nositi s epidemijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnovija epidemija ebole najteža je dosad i od veljače je ubila gotovo 900 ljudi. Dužnosnici banke kažu da je riječ o gotovo 60 milijuna dolara.

I Sjedinjene Države pružit će više pomoći pogođenim državama i međunarodnim agencijama koje se bave pomaganjem oboljelima. Dat će opremu i stručnu pomoć, objavila je glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki.

Usporedo je i Pentagon u ponedjeljak objavio da je u Liberiji mali tim američke vojske u kojem je manje od petero uniformiranih osoba i civila. Oni ondje pomažu osnovati dijagnostički laboratorij za ebolu, a laborantima će dati i zaštitnu opremu i pribor za pretrage. Sličan je centar već osnovan u Sijeri Leoneu, rekao je novinarima glasnogovornik Pentagona pukovnik Steve Warren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.