Predsjednik mađarske vlade Viktor Orbán poručio je kako nema ništa protiv da idući glavni tajnik NATO-a bude Nizozemac Mark Rutte. Time je uklonjena najvažnija prepreka kandidaturi bivšeg šefa nizozemske vlade za čelno mjesto Saveza.
Rutteova kandidatura trebala je biti potvrđena još prije nekoliko mjeseci, ali joj se protivio Orbán, piše Der Spiegel. Mađarski čelnik sada je pristao na do nakon što mu je obećano da se njegovu zemlju neće siliti na vojnu potporu Ukrajini.
Jedina prepreka Rutteu na putu do mjesta glavnog tajnika NATO-a još je kandidatura rumunjskog predsjednika Klausa Iohannisa za isto mjesto. No, prema izvorima iz Saveza, Iohannis nema relevatntnu potporu i pitanje je trenutka kad će povući kandidaturu.
Stoga sve upućuje na to da će Rutte na jesen naslijediti Norvežanina Jensa Stoltenberga na mjestu prvog čovjeka NATO-a.
Rutte obećao Mađarskoj da neće morati sudjelovati u pomoći Ukrajini
Potporu Rutteu najavio je i slovački predsjednik Peter Pellegrini. Slovačka, je uz Mađarsku i Rumunjsku, bila među članicama koje su odbijale dati zeleno svjetlo Rutteu.
Orbán je izjavio kako se njegova odluka temelji na pismu u kojemu Rutte pristaje na mađarske zahtjeve glede odnosa prema Ukrajini.
>Starešina: Što možemo očekivati od izglednog budućeg glavnog tajnika NATO-a Ruttea?
Konkretno, Mađarska želi biti sigurna da neće biti prisiljavana sudjelovati u NATO-voj akciji koordiniranja isporuke oružja Ukrajini. Budimpešta strahuje da bi Mađarska time bila uvučena u izravni sukob s Rusijom.
Stoltenbergov mandati istječe 1. listopada. Već je više puta najavio da se ne želi više kandidirati.
Glavni tajnik NATO-a imenuje se jednoglasnom odlukom članica
Prošlog su ljeta propali pokušaji dogovora država članica o njegovu nasljedniku. Tada su se kao mogući kandidati spominjali predsjednica danske vlade Mette Frederiksen i tadašnji britanski ministar obrane Ben Wallace.
>Orbán postigao dogovor s NATO-om, Mađarska se neće miješati u rat u Ukrajini
Stoltenberg je u utorak izjavio u Washingtonu kako je očito da će uskoro doći do dogovora, a Ruttea je nazvao vrlo ozbiljnim kandidatom.
Norvežanin je već gotovo deset godina na čelu NATO-a. Time je njegov mandat drugi po duljini nakon Nizozemca Josepha Lunsa, koji je bio glavni tajnik NATO-a od 1971. do 1984. godine.
Za imenovanje glavnog tajnika NATO-a potrebna je jednoglasna odluka svih 32 članica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa