Sjedinjene Američke Države i Filipini pokrenuli su svoje najveće borbene vježbe u zadnjih nekoliko desetljeća. Vježbe će uključivati gađanja i simulacije potapanja brodova raketnim napadima. Odvijaju se u spornom Južnom kineskom moru, piše ABC News, a prenosi geopolitika.news
Demonstracija vojne moći
Vježbe dugogodišnjih saveznika pod nazivom Balikatan počele su ovog tjedna i trajat će do 28. travnja. Uključuju više od 17 600 vojnog osoblja i bit će to najnoviji prikaz američke vojne moći u Aziji, gdje Washington i Peking sve jasnije ulaze u sukob oko Tajvana i spornih morskih teritorija.
Bidenova administracija jača niz savezništava u Indo-Pacifiku kako bi se bolje suprotstavila Kini. To je u skladu s naporima Filipina pod predsjednikom Ferdinandom Marcosom Jr. da obrane svoje teritorijalne interese u Južnom kineskom moru uz pomoć američke vojske i dopuštanjem rotirajućim grupama američkih snaga da posjećuju njihove vojne baze prema obrambenom paktu iz 2014. Prošlog mjeseca ugovor je proširen na četiri nove baze.
Oko 12 200 američkih, 5400 filipinskih i 111 australskih pripadnika osoblja sudjeluje u vježbama, najvećim u tri desetljeća povijesti Balikatana, vježbe koja se odvija na godišnjoj razini. Američki ratni brodovi i borbeni zrakoplovi, kao i projektili Patriot, raketni bacači HIMARS i protutenkovski Javelini bit će obuhvaćeni u vježbama.
Pukovnik Logico: Nikoga ne provociramo
“Nikoga ne provociramo jednostavnom vježbom”, rekao je novinarima prije početka manevara pukovnik Michael Logico, filipinski glasnogovornik. “Ovo je zapravo oblik odvraćanja”, rekao je pukovnik Logico i dodao: “Odvraćanje je kada obeshrabrujemo druge strane da nas napadnu.”
Pukovnik Logico je rekao da će američke i filipinske snage potopiti 61-metarski brod u filipinskim teritorijalnim vodama kod zapadne provincije Zambales, u koordiniranom zračnom napadu i topničkom bombardiranju. “Pogodit ćemo ga svim oružanim sustavima koje imamo… kopnom, mornaricom i zrakom”, rekao je pukovnik.
Ta lokacija okrenuta prema Južnom kineskom moru i s druge strane voda Tajvanskog tjesnaca, vjerojatno će uznemiriti Kinu, ali filipinski vojni dužnosnici rekli su da je cilj manevra ojačati obalnu obranu zemlje i da nije usmjeren ni na jednu zemlju. Takvi scenariji će “testirati savezničke sposobnosti u kombiniranom naoružanju, razmjeni informacija i obavještajnih podataka, komunikaciji između manevarskih jedinica, logističkim operacijama te desantnim operacijama”, priopćilo je američko veleposlanstvo u Manili.
Izvor: narod.hr/geopolitika.news